Koronavirus a děti: Některé případy nákazy jsou velmi vážné, upozorňují čínští vědci
V případě nákazy novým koronavirem jsou za nejohroženější skupinu považováni senioři. Data z čínské studie publikovaná v akademickém magazínu Pediatrics však poukazují na to, že onemocnění COVID-19 není milosrdné ani vůči dětem. Z této studie vyplývá, že zvlášť u velmi malých dětí může mít koronavirus těžší průběh.
Koronavirus nebere ohledy ani na děti
Obecně se předpokládá, že děti, které onemocní novým koronavirem, mají žádné nebo pouze velmi lehké příznaky. Nová čínská studie, kterou publikoval akademický magazín Pediatrics, tento zažitý názor vyvrací. Poukazuje na to, že koronavirus nebere ohledy ani na nejmenší.
Čínští vědci se zaměřili na náchylnost dětí k onemocnění COVID-19. Využili přitom data od čínských lékařů z období mezi 16. lednem a 8. únorem 2020, kteří léčili děti infikované novým koronavirem nebo děti, u nichž bylo podezření, že tuto nemoc mají. U 34 procent dětí byla přítomnost koronaviru zjištěna pomocí testů, u dalších byla diagnóza klinická, a to s ohledem na jejich příznaky či s využitím rentgenu plic.
Nejzranitelnější je nejmladší skupina dětí
K čemu čínští vědci dospěli? Pravděpodobnost, že u dětí nákaza novým koronavirem vypukne, je méně pravděpodobná, nežli u dospělých či seniorů. Některé případy nákazy u dětí však mohou být velmi vážné.
Čínští vědci analyzovali celkem 2143 případů dětí nemocných koronavirem, které byly mladší 18 let. 4 procenta dětí neměla žádné příznaky, 39 procent zkoumaných dětí mělo nemoc se středně těžkým průběhem. U 125 dětí (tedy takřka šesti procent) měla nákaza nemocí COVID-19 velmi těžký průběh. Jeden 14letý chlapec dokonce zemřel.
Nejmladší děti mají nevyvinutý imunitní systém
Podle americké pediatričky Andrey Cruzové, která působí na Baylor College of Medicine, je příčinou vysokého podílu vážného průběhu u těch nejmladších dětí jejich nevyvinutý imunitní systém. „Jde o děti, které ještě nebyly dostatečně vystaveny virům. Proto zatím nemohly získat účinnou imunitní odpověď,“ vysvětlila lékařka pro New York Times.
Úmrtí na nový koronavirus si v současnosti bohužel nevybírá ani mezi dětmi. 27. března zemřelo v americkém státě Illinois dítě mladší jednoho roku, u kterého lékaři diagnostikovali nákazu nemocí COVID-19. Podle agentury AFP však není dosud jasné, zda toto dítě netrpělo ještě dalšími zdravotními obtížemi. Koncem března zemřela ve francouzském departmentu Essonne nedaleko Paříže šestnáctiletá středoškolačka Julia. Podle rodičů netrpěla jinými zdravotními problémy.