Koronavirus a mimořádná opatření v Česku: Otázky a odpovědi, které byste měli znát

Koronavirus a mimořádná opatření v Česku: Otázky a odpovědi, které byste měli znát Zdroj: Shutterstock.com

Bezpečnostní rada státu vydala s ohledem na šířící se onemocnění COVID-19 několik zásadních opatření. Od 10. března je zakázáno pořádání akcí nad 100 lidí, od 11. března je zrušena školní výuka. Přinášíme důležité otázky a odpovědi, které v tuto chvíli zajímají snad každého z nás.

Které typy akcí jsou od 10. března zakázány?

Jde o hromadné akce, kde by se najednou sešlo více než 100 osob. V důsledku tohoto opatření se nedostanete do kina ani do divadla. Ruší se také hudební koncerty, společenské plesy a další kulturní akce. Sportovní zápasy se v tuto chvíli hrají bez diváků. Jsou zakázány také náboženské akce. Toto opatření se dále vztahuje k veletrhům, výstavám, trhům nebo ochutnávkám.

Budou se zavírat také obchodní centra a restaurace?

I když se koronavirová nákaza rychle rozšiřuje, zatím se o tomto kroku neuvažuje. Otevřeny jsou zatím také bazény, wellness centra, sportovní haly nebo posilovny. Záleží jenom na vašem vlastním uvážení, jestli sem opravdu zavítáte. Některá sportoviště ovšem v současnosti omezují počet návštěvníků. O svém uzavření pak mohou rozhodnout sama.

Zdroj: Shutterstock.com Do kterých zařízení máte v důsledku šířícího se onemocnění COVID-19 zákaz vstupu?

Od úterý 10. března jsou zakázány návštěvy v domovech seniorů a také v nemocnicích. Toto nařízení se zatím netýká návštěv mířících v nemocnici do dětských oddělení.

Kterého typu škol se týká zrušení výuky?

Od středy 11. března mají "koronavirové prázdniny“ žáci základních škol a také studenti středních škol, odborných učilišť, vyšších odborných škol a vysokých škol. Výuka bude zřejmě probíhat online cestou. Školy budou o tomto mimořádném opatření informovat své studenty a jejich rodiče také na svých webových stránkách. Mateřských škol se prozatím zrušení výuky netýká.

Na jak dlouho budou školy zavřené?

Školy jsou zavřené na dobu neurčitou. Podle Ministerstva zdravotnictví platí toto mimořádné opatření do odvolání. Jeho délka bude záležet na vývoji epidemiologické situace v Česku.

Zdroj: Shutterstock.com Jak jsou kompenzováni rodiče, pokud si chtějí vzít volno, aby hlídali své malé děti?

Pokud máte dítě mladší deseti let, můžete si na něj při uzavření škol vzít tzv. ošetřovné. Formulář žádosti na ošetřovné si stačí vyzvednout ve škole, kterou navštěvuje vaše dítě. Stáhnout si jej můžete také on-line na webu České správy sociálního zabezpečení. Nárok na ošetřovné mají zaměstnaní rodiče, nikoliv OSVČ.

Co je důležité vědět o nároku na ošetřovné?

Potvrzení o nároku na ošetřovné nevyplňuje lékař, ale škola vašeho dítěte. Na základě tohoto nároku může každý rodič se svým dítětem mladším 10 let zůstat doma po dobu devíti dnů. Samoživitelky mají nárok až na 16 dnů. Budou přitom pobírat 60 procent ze základu svého příjmu.

Je zrušena také výuka v ZUŠkách a domech dětí a mládeže?

Plošný zákaz výuky se v tuto chvíli netýká základních uměleckých škol, domů dětí a mládeže ani zájmových oddílů, jako je Skaut nebo Junák. Zda budou uzavřeny, tedy v současnosti záleží na jejich řediteli nebo zřizovateli.

Autor:
Publikováno: 11. 3. 2020 10:25 Nahlásit obsah