Koronavirus v Česku: Reprodukční číslo kleslo na hodnotu 0,8, podle dat má ČR vrchol pandemie koronaviru za sebou

Koronavirus v Česku: Reprodukční číslo kleslo na hodnotu 0,8, podle dat má ČR vrchol pandemie koronaviru za sebou Zdroj: Shutterstock.com

V posledních dnech se snižuje počet pozitivně testovaných k celkovému počtu provedených testů a reprodukční číslo kleslo na hodnotu 0,8. Podle těchto dat se zdá, že Česko už má vrchol druhé koronavirové vlny za sebou. Roste však bohužel počet mrtvých. Od začátku pandemie koronaviru v Česku podlehlo k 12. listopadu již 5 570 lidí.

Počty nově nakažených v posledních dnech výrazně klesají

Co říkají čísla? Ve středu 11. listopadu přibylo 8 925 pozitivně testovaných na koronavirus, v úterý 10. listopadu byl tento číselný údaj 9 015 a v pondělí 6 048. Každopádně ve srovnání s předchozími týdny tato čísla významně klesají. Jak uvádí ministr zdravotnictví Jan Blatný, v Česku máme zřejmě to nejhorší za sebou a pandemie koronaviru je zde lehce za bodem zlomu.

“Protože má zátěž nemocnic zhruba dvoutýdenní zpoždění, dá se však předpokládat, že se ještě nějakou dobu budou vyskytovat vysoká čísla hospitalizovaných v nemocnicích,” uvedl na tiskové konferenci 11. listopadu český ministr zdravotnictví. Podle odhadů Blatného se kromě počtu hospitalizovaných nebude zhruba ještě týden snižovat ani počet úmrtí s covidem-19.

Koronavirem se v Česku oficiálně nakazilo již 439 805 lidí

Od jara 2020 v Česku už bohužel k 12. listopadu zemřelo 5 570 lidí, kteří byli pozitivní na koronavirus. Jak ukazují oficiální čísla ministerstva zdravotnictví, ve středu 11. listopadu zemřelo 108 pacientů s covidem-19, v úterý 10. listopadu jich bylo 191 a v pondělí 10. listopadu 170. 

Zdroj: Shutterstock.com Od začátku pandemie se přitom v Česku nakazilo novým koronavirem již 439 805 lidí, kteří podstoupili testy, z to 285 241 se již vyléčilo a 147 994 případů je stále aktivních. V nemocnicích je v současné době s koronavirem hospitalizováno 7 890 pacientů. 

Reprodukční číslo R kleslo na 0,8

Co je ovšem velmi pozitivní, reprodukční číslo R k 12. listopadu kleslo na hodnotu 0,8. Tuto skutečnost uvedl vedoucí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Jaroslav Dušek v rozhovoru pro iDnes.cz. Ještě koncem září přitom reprodukční číslo v Česku činilo 1,6. 

Rozvolňovat se však podle ministra zdravotnictví Jana Blatného s ohledem na klesající reprodukční číslo a denní počet pozitivně testovaných ještě nebude. V pátek 13. listopadu plánuje ministerstvo zdravotnictví představit systém rozvolňování opatření nesoucí název PES. Tento systém má mít celkem pět fází. Jak poukazuje Jan Blatný, v Česku se stále nacházíme v páté nejhorší fázi.

Co reprodukční číslo R vůbec znamená? Vypovídá o tom, kolik dalších lidí se průměrně nakazí od jednoho člověka infikovaného novým koronavirem. Toto reprodukční číslo je klíčové, určuje totiž možný vývoj epidemie. Jestliže je hodnota R vyšší jak 1, epidemie nabírá spád a počet nakažených se zrychluje a zvyšuje. Pokud se R nalézá pod hranicí 1, epidemie koronaviru se zpomaluje a následně klesá počet nově nakažených.

Autor:
Publikováno: 12. 11. 2020 16:25 Nahlásit obsah