Mezinárodní den Alzheimerovy choroby si každoročně připomínáme 21. září. Šíří osvětu a seznamuje veřejnost s prevencí této nemoci

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby si každoročně připomínáme 21. září. Šíří osvětu a seznamuje veřejnost s prevencí této nemoci Zdroj: Shutterstock.com

Alzheimerova choroba patří k nemocím moderní doby. Toto degenerativní onemocnění mozku stále neumíme léčit, dokážeme pouze zpomalit jeho průběh. Alzheimerova choroba se nás týká stále víc. Proto si ji každým rokem připomínáme v rámci Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září.

Alzheimerova choroba je nemocí moderní doby

Alzheimerovou chorobou trpí v Česku více než 150 tisíc lidí. Jejich počet se rok od roku stále zvyšuje. Odborníci předpokládají, že v roce 2050 bude mít toto onemocnění v tuzemsku více než 380 tisíc lidí. Právě proto tu je Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, jehož cílem je seznámit veřejnost s tím, jak tomuto onemocnění spojeného s demencí předcházet. Mezinárodní den Alzheimerovy choroby se snaží šířit osvětu. Každým rokem se tak 21. září celosvětově koná spousta preventivních akcí, kterých se může zúčastnit kdokoliv z nás.

Co je Alzheimerova choroba a jaké má příznaky

Jedná se o degenerativní onemocnění mozku, v rámci kterého nemocnému člověku ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce. Alzheimerova choroba negativním způsobem ovlivňuje kvalitu života. Nemocný má problémy s pamětí. Zapomíná na to, co dříve dobře znal. Přestává zvládat jednoduchou obsluhu přístrojů, má problémy si vybavovat názvy předmětů. Nepoznává dříve důvěrná místa i známé lidi. 

Člověk, kterého plně pohltila Alzheimerova choroba, již nezvládá základní obsluhu sama sebe. Ztrácí základní hygienické návyky, je inkontinentní. Nedokáže se najíst, vyjádřit se ani obléknout a stává se zcela závislý na svém okolí. Tento člověk ztrácí kontrolu i nad svými pocity, často bývá netečný či podrážděný.

Zdroj: Shutterstock.com Alzheimerova choroba bývá zpravidla diagnostikována osobám starších 64 let, postihuje však i mladší generaci. Demence spojená s tímto onemocněním se dvakrát častěji vyskytuje u žen nežli u mužů. Příčiny tohoto degenerativního onemocnění mozku nejsou zcela známy. Mluví se ovšem o tom, že jednou z nich může být právě nezdravý životní styl.

Prevence Alzheimerovy choroby: Čím dříve začnete, tím lépe pro vás

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby upozorňuje, že prevence je velmi důležitá. Pokud budete dodržovat zdravý způsob života, snížíte u sebe pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby až o padesát procent. Co je pro vás tedy nejdůležitější?

  • Pěstujte fyzickou a intelektovou aktivitu až do pozdního věku. Každý den se alespoň 30 minut věnujte rychlé chůzi nebo jízdě na kole. Najděte si i další tělesnou aktivitu, které se budete věnovat ještě intenzivněji. Co se týče intelektové aktivity, důležitá je pro vás pravidelná četba, luštění křížovek, studium cizích jazyků nebo hra na hudební nástroj.
  • Udržujte po celý svůj život sociální kontakt s druhými lidmi.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím a mějte všechen stres pod kontrolou.
  • Dostatečně spěte, a to ideálně 6 až 9 hodin denně. Delší doba spánku je už spojena s rizikem demence.
  • Dodržujte vhodný jídelníček. Vaše strava by měla obsahovat dostatečné množství vlákniny, polynenasycených mastných kyselin a antioxidantů. Každý den byste měli sníst tři až pět porcí ovoce a zeleniny. Vyhýbejte se naopak slaným, sladkým, smaženým a příliš tučným pokrmům.
  • Nekuřte a nepijte alkohol.
Autor:
Publikováno: 18. 9. 2020 13:00 Nahlásit obsah