Pozitivní myšlení i teď na podzim. Zaženete splíny a budete zdravější

Pozitivní myšlení i teď na podzim. Zaženete splíny a budete zdravější Zdroj: Shutterstock

Právě teď, když na nás sedají podzimní chmury a máme převážně "blbou náladu", měli bychom naši mysl začít krmit něčím pozitivním. Právě pozitivní myšlení má něco do sebe: Říká se, že optimisté žijí déle a jsou zdravější. Tak proč to nezkusit? Úsměv na tváři a jasnou mysl vám pomůžou vykouzlit následující techniky pozitivního myšlení!

Sami psychologové říkají, že pozitivní myšlení není rozhodně žádnou magií. Jeho prostřednictvím vlastně využíváme všechno, co v nás je, tedy naše emoce, myšlenky a chování. Díky tomu pak můžeme v běžném životě fungovat mnohem lépe.

Zdroj: Shutterstock "Naše mysl není jenom pasivní pozorovatel, který přijímá skutečnost takovou, jaká je. To, co prožijeme zítra, je  částečně výsledkem stavu mysli, který máme dnes," tvrdí psycholožka Alia Crumová ze Stanfordské univerzity v americké Kalifornii.

Crumová říká, že naše myšlenky jsou ovlivňovány naší tělesnou váhou, fyzickou kondicí, stavem vyčerpanosti, nespavostí, stresem, a dokonce tím, jak přijímáme stárnutí. "Výsledkem toho je, že dva stejně staří lidé, kteří mají stejné geny i stejný životní styl, mohou dopadnout kvůli svým myšlenkám zcela odlišně. Jeden bude zdravější než druhý," dodává Crumová.

Technika pozitivního myšlení rozhodně není pro každého. Mohou ji využívat pouze lidé, kteří mají dostatek sebedůvěry a nepodceňují se. Podle psycholožky Cécile Neuvillové má totiž pozitivní myšlení u lidí s nedostatkem sebedůvěry zcela opačný účinek a posiluje u nich spíš pocit neúspěchu.

Jak tedy poznáte, zda se můžete pustit do následujícího cvičení pozitivního myšlení? Na stupnici jedna až deset si oznámkujte svou sebedůvěru. Vyjde-li vám číslo šest až deset, můžete začít bez obav pracovat s pozitivním myšlením. A právě díky němu získáte chladnou hlavu, vnitřní klid, budete méně podléhat stresu a také z vás bude sršet energie.

Zdroj: Shutterstock

Základní cvičení pozitivního myšlení

  • Usmívejte se. Nejen na ostatní, ale také na sebe.
  • Snažte se mluvit jenom pozitivně, vyhněte se negacím. Místo: "Dnes nebudu nic dělat." raději řekněte: "Dnes budu odpočívat."
  • Každé ráno, když se vzbudíte, řekněte si, že vás zase čeká další hezký den. Vybavte si, na co se nejvíc těšíte, a stanovte si také pozitivní cíle, kterých chcete během dne dosáhnout.
  • Večer před spaním si připomeňte tři nejpříjemnější události, které jste během dne prožili. Znovu si v mysli přehrajte příjemné pocity, které tyto události doprovázely.
  • Zkuste úplně vypnout a koukejte se deset minut jen tak do prázdna. Díky této tzv. "buddhistické přítomnosti" přestanete úplně přemýšlet nad rodinnými i pracovními problémy.
  • Nebuďte na sebe tvrdí. Berte na sebe ohledy, jako byste byli malé dítě. Buďte empatičtí a shovívaví. A také se snažte být vždy a všude nad věcí.
  • Vyčistěte si hlavu. Nejen při sportování. Klidně se pravidelně jenom procházejte na čerstvém vzduchu. Snažte se všímat maličkostí, které vás dřív nezajímaly. Všímejte si nejen tvarů a barev, ale i vůní a zvuků. Mějte z toho, co prožíváte, radost.
  • Utečte ze zaběhnuté rutiny. Alespoň jednou měsíčně vyrazte na dlouhý výšlap do přírody a jednou za několik měsíců si dopřejte také speciální prodloužený víkend nebo rovnou dovolenou.
Autor:
Publikováno: 27. 9. 2022 12:11 Nahlásit obsah