Minimální teplota na pracovišti 2022: V kanceláři 18 °C, u pokladny 16 °C, navrhuje Ministerstvo zdravotnictví

Minimální teplota na pracovišti 2022: V kanceláři 18 °C, u pokladny 16 °C, navrhuje Ministerstvo zdravotnictví Zdroj: Shutterstock

Česká vláda schválila 26. září 2022 návrh zákona o snížení minimální teploty na pracovištích, který připravilo Ministerstvo zdravotnictví. Jak by měly nové minimální teploty na pracovišti 2022 vypadat? Změna se dotkne pracovišť I. a IIa. třídy. Tedy zejména kancelářských profesí a profesí spojených s lehkou manuální prací.

Stanovené minimální teploty na pracoviště pocházejí z roku 2007

S chladným počasím přichází energeticky náročnější období. A uvědomuje si to i česká vláda, která aktuálně schválila návrh zákona o snížení minimální teploty na pracovištích. Ty by měly plánovaně klesnout o 2 °C, a to třeba v kancelářích nebo u pokladen. Současné stanovené minimální teploty na pracovišti přitom vycházejí z roku 2007.

"Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize," uvedlo Ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: Shutterstock Minimální teplota na pracovišti: Přehled případných změn

Zajímá vás, jak by se měly minimální teploty na pracovišti 2022 změnit? Tato změna se případně dotkne jen některých profesí a to následovně:

  • I. třída práce - původní minimální teplota: 20 °C, nově schválená minimální teplota 18°C
  • IIa. třída práce - původní minimální teplota: 18 °C, nově schválená minimální teplota 16°C
  • IIb. třída práce - původní minimální teplota: 10 °C, beze změny
  • IIIa. třída práce - původní minimální teplota: 10 °C, beze změny
  • IIIb. třída práce - původní minimální teplota: 10 °C, beze změny
  • IVa. třída práce - původní minimální teplota: 10 °C, beze změny
  • IVb. třída práce - původní minimální teplota: 10 °C, beze změny
  • V. třída práce - původní minimální teplota: 10 °C, beze změny

Kdo spadá do I. třídy práce a týká se jej změna na 18 °C

Do I. třídy práce spadají kancelářské profese, laboratorní práce a jiná sedavá zaměstnání, jako jsou účetní, grafici nebo programátoři. Tyto profese při svém zaměstnání sedí a mají minimum pohybu. Dotknout by se jich měla změna minimální teploty z 20 °C na 18 °C.

Zdroj: Shutterstock Kdo spadá do IIa. třídy práce a týká se jej změna na 16 °C

K II.a třídě práce se vztahují profese spojené s nenáročnou manuální prací. Jde třeba o pokladní v supermarketech, švadleny, operátory výroby, řidiče osobních vozidel nebo pracovníky u montáží lehkých dílů. Zde má dojít ke změně minimální teploty z 18 °C na 16 °C. 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Finance.cz, Apps.odok.cz
Autor:
Publikováno: 13. 10. 2022 12:43 Nahlásit obsah