Movember neboli měsíc knírů pro dobrou věc je tu i v roce 2019: Kdo z vás se připojí?

Movember neboli měsíc knírů pro dobrou věc je tu i v roce 2019: Kdo z vás se připojí? Zdroj: Shutterstock.com

Prvním listopadovým dnem odstartovala také letos celosvětová charitativní akce Movember, do které se každoročně zapojují i tisícovky mužů z celého Česka. V rámci této kampaně, prostřednictvím které podporují prevenci, výzkum i léčbu rakoviny prostaty a varlat, si po celý listopad pěstují knírek pod nosem. Připojíte se také?

Akce zaměřená na zdraví mužů

Charitativní kampaň Movember, která má v současnosti mezinárodní dosah, se zrodila už v roce 1999 v Austrálii. Z nápadu skupinky místních mladých mužů o pět let později vznikla nadace Movember, která si klade za cíl zvýšit povědomí o rakovině prostaty a varlat a která podporuje výzkum a samotnou léčbu tohoto závažného onkologického onemocnění. Za dobu své existence toto hnutí podpořilo již 1 250 mezinárodních projektů zaměřených na zdraví mužů.

Zapojit se do Movemberu může každý

Do kampaně, jejíž název je kombinací slova Moustache (knírek) a November (listopad), se čeští muži poprvé zapojili v roce 2008. Od té doby stoupenci Movemberu v tuzemsku hromadně narůstají, můžete jich tak napočítat desetitisíce. Do Movemberu se zapojují nejen jednotlivci, skupiny kamarádů nebo firmy. Tuto charitativní akci tradičně propagují také sportovci, politici nebo známé osobnosti.

Zdroj: Shutterstock.com

Měsíc knírů podporují i ženy

Do listopadové charitativní akce Movember se však nezapojují pouze muži. Povědomí o mužském zdraví šíří také ženy, které si v rámci propagace Movemberu malují například knír pod nosem. Jistě si vzpomenete třeba na českou sportovkyni Evu Samkovou, která proslavila knír na zimní olympiádě v Soči v roce 2014.

Kampaň nabádá muže, aby chodili na preventivní prohlídky

Cílem Movemberu je ovlivnit co nejvíc mužů, aby si nechali v průběhu listopadu narůst knír, a šířili tak povědomí o rakovině prostaty a varlat. Proč je zvýšení informovanosti o tomto závažném onkologickém onemocnění tak důležité? Movember se zkrátka mužům snaží připomenout, aby mysleli na své zdraví a chodili na pravidelné preventivní prohlídky. Díky nepodceněné prevenci totiž může být rakovina varlat a prostaty odhalena včas, což je základní předpoklad následné účinné léčby.

Zdroj: Shutterstock.com

Knír, a co dál?

Chcete se zapojit do Movemberu i vy? Jeho podstata je velmi jednoduchá. Měsíc listopad odstartujte s hladce oholenou tváří, pod nosem si posléze začněte v průběhu měsíce pěstovat knír. Následně se zaregistrujte na webu této charitativní kampaně, kterou má v Česku pod palcem nadace Muži proti rakovině. Kromě registrace můžete v rámci této kampaně přispět coby jednotlivec či skupina také finančním darem v libovolné výši.

Movember v Česku zastřešují Muži proti rakovině

Jak už bylo řečeno, celosvětovou kampaň Movember v Česku zastřešuje nadační fond Muži proti rakovině, který šíří osvětu o prevenci rakoviny prostaty a varlat, anebo podporuje výzkumné projekty na rozvoj léčby urologických nádorů. Tento nadační fond se rovněž snaží získávat finanční prostředky, ze kterých nakupuje vhodné přístrojové vybavení pro léčbu mužů postižených rakovinou prostaty či varlat.

Autor:
Publikováno: 5. 11. 2019 12:18 Nahlásit obsah