Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Sexuální anorexie neboli odpor k sexu. Jak se projevuje a kdy vlastně vzniká?

Sexuální anorexie neboli odpor k sexu. Jak se projevuje a kdy vlastně vzniká? Zdroj: Shutterstock

Říká vám něco pojem sexuální anorexie? Pokud ne, nejste sami. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o odpor k sexu. Jak se projevuje a co jej způsobuje, na to se podíváme v následujícím článku.

Sexuální anorexie velmi úzce souvisí s mentální anorexií, která postihuje dokonce i muže, avšak ženy v tomto směru jednoznačně vedou. Ovšem to, když občas na milování se svým partnerem či partnerkou nemáte chuť, ještě v zásadě neznamená, že byste sexuální anorexií trpěli. Sexuální anorexie není jen nedostatečný sexuální apetýt, je to přímo odpor k milování a všemu kolem něj. Člověk, který tímto typem anorexie trpí, má odpor až strach z intimností, což následně vede k úplnému odmítání pohlavního styku.

Kromě sexuální anorexie se může, stejně jako u mentální anorexie, objevit sexuální bulimie. Ta se na rozdíl od anorexie projevuje tak, že člověk sice nějakou delší dobu razantně sex odmítá, najednou přijde ale chvíle, ve které cítí obrovskou potřebu sex mít – stejně jako bulimikové se nemohou jídla nasytit, sexuální bulimikové to mají obdobně se sexem.

Lidé trpící touto poruchou to mají ve svém životě velmi složité. V podstatě se jejich myšlenky téměř celý den ubírají k tomu, aby našli způsob, jak se sexu či sexuálním narážkám vyhnout. Z tohoto důvodu mohou tito lidé pociťovat stud, mají nízké sebevědomí a v mnoha případech nenávidí sebe i své tělo.

Zdroj: Shutterstock Odborníci uvádí, že za sexuální anorexii může nějaké trauma, například z dětství, nebo ze sexuálního obtěžování. Souvisí tedy především s psychikou, nikoliv s hormonální nerovnováhou. Ruku v ruce s touto poruchou bohužel jde i sebepoškozování, protože člověk, který musí se sexuální anorexií žít, se opravdu může doslova nenávidět, věří, že on je ten špatný, nevěří ani tomu, že by sám mohl někoho milovat a proto se lidí začne i stranit.

Mnoho lidí si sexuální anorexii plete s asexualitou, což jsou však dva rozdílné pojmy. Asexuální lidé neprojevují o sex žádný zájem a postihuje velmi malé procento lidí. Avšak sexuální anorexie se projevuje tak, že nemocný člověk cítí pocit strachu či zlosti předtím, než má na milování přijít a vše co by se mělo odehrát, považuje za krajně nevhodné a odporné.

Proto, aby se sexuální anorexie dala vyléčit, je nejprve nutné vyhledat odborníka, který danému člověku pomůže najít, kde kořeny tohoto problému vznikly. To je ten první, nejdůležitější krok a následně se člověk může snažit změnit vše, co je v hlavě špatně nastaveno a odbourat negativní pocity z intimního sblížení.

Autor:
Publikováno: 31. 3. 2021 18:02 Nahlásit obsah