Architektka přestavěla veřejné záchodky v centru Londýna na dům snů. Jejímu nápadu se lidé smáli, nyní jej obdivují

Architektka přestavěla veřejné záchodky v centru Londýna na dům snů. Jejímu nápadu se lidé smáli, nyní jej obdivují Zdroj: Telegraph.co.uk

Když se architektka Laura Clarková jednoho dne procházela po Londýně, všimla si opuštěných veřejných záchodků. Pro většinu lidí by byl tento objekt nezajímavý až odpuzující, Lauře Clarkové se však v hlavě ihned zrodil neuvěřitelný nápad. Rozhodla se totiž, že toalety přestaví ve vlastní bydlení.

Opuštěné veřejné toalety architektku uchvátily na první pohled

Britská architektka Laura Clarková si poprvé všimla veřejných toalet Chrystal Palace, které se nacházejí na londýnské ulici Oxford Road, už v roce 2005. Opuštěné záchodky ihned v rámci své profese pojala jako jedinečnou výzvu.

Zdroj: Telegraph.co.uk "Tyto toalety byly postaveny v roce 1929 a naposledy fungovaly v 80. letech 20. století. Šlo tedy o místo se zajímavou historií, které však bylo opuštěné a polozapomenuté," poznamenává Laura Clarková. 

Zdroj: Telegraph.co.uk

Po odkoupení objektu šla na záchodky s dezinfekcí

Tato žena si po několika letech tahanic s úřady v roce 2011 veřejné záchodky konečně koupila a mohla se pustit do jejich rekonstrukce. "Co jsem udělala jako první, když jsem podepsala smlouvu s úřady? Šla jsem na záchodky s obrovskou lahví dezinfekce," směje se britská architektka.

Zdroj: Weburbanist.com

Z polorozbořených toalet moderní bydlení

Laura Clarková se po boku svých kolegů ze společnosti Lamp Architects rozhodla nechvalně známé veřejné toalety Chrystal Palace proměnit ve svěží moderní bydlení. Na rekonstrukci pracovala společně s dělníky. Po pěti letech úsilí se před nimi vynořil moderní domov, jehož rekonstrukce vyšla na 65 tisíc liber. Ovšem výsledek předčil všechna očekávání.

Zdroj: Inhabitat.com/ Když si vzniklý dům snů prohlédnete, neuvěříte, že dříve sloužil jako veřejné záchodky. I když je malý, má stylovou kuchyň, obývací pokoj, ložnici, luxusní koupelnu, toaletu, mini předsíň s úložným prostorem, a dokonce i mini terasu s příjemným posezením. Zdroj: Inhabitat.com/ Vysněný dům namísto veřejných toalet? Koho by to napadlo? Přístup Laury Clarkové dokazuje, že nic není nemožné a že vysněné vlastní bydlení si můžete vybudovat i v místě, nad kterým ostatní jenom kroutí hlavou.

Autor:
Publikováno: 18. 5. 2020 10:46 Nahlásit obsah