Když led vydává svá tajemství: Co vše objevili vědci pohřbené pod ledem?

Když led vydává svá tajemství: Co vše objevili vědci pohřbené pod ledem? Zdroj: shutterstock

Změna klimatu, dlouholeté bádání i pouhá náhoda. To vše jsou faktory, které se v posledních letech postaraly o sérii pozoruhodných „ledových“ nálezů. Led dokázal artefakty chránit před zubem času i několik tisíc let a po jejich odhalení poskytuje pohled do minulosti. Co vše vědci pod ledem objevili?

Ačkoliv se vědci z negativních dopadů oteplování klimatu příliš neradují, přiznávají, že tající ledy nám nabízí jedinečnou možnost zjistit více o historii naší planety i životě našich předků.

V našem novém videu, které najdete níže, jsme pro vás vybrali několik pozoruhodných objevů, které vědci nalezli pohřbené pod vrstvou ledu. Slyšeli jste už o ledovém muži jménem Ötzi nebo o mumiích inckých dětí, které jsou považované za nejlépe uchované mumie světa? Dokonale zakonzervované lidské ostatky, staré několik tisíc let, jsou pro vědce nekonečnou studnicí nových poznatků o způsobu života našich předků, zatímco nálezy mamutů oživují naději, že se jednoho dne tento vyhynulý druh bude opět procházet po Zemi.

Díky nálezům v ledu víme více i o životě pravěkých lidí Zdroj: shutterstock

Některé z nálezů dokonce ukazují, že lidstvo by se s dalším tajícím ledem mělo mít i na pozoru – led dokáže totiž dokonale uchovat i tisíce let staré mikroorganismy, se kterými se naše civilizace dosud nesetkala. Jak ve videu zjistíte, jeden z virů se po rozmrazení dokonce probudil k životu.

TIP: Víte, jaké katastrofy by mohly ohrozit život na Zemi? Přečtěte si náš článek ZDE

Podívejte se na naše nejnovější video a zjistěte více o nálezech, které se skrývaly pod ledem.  Nezapomeňte nám pak napsat, který z objevů vás nejvíce překvapil a zda si myslíte, že časem nám toho ledy odhalí ještě více?

Zdroj: science101.com, bbc.com, nationalgeographic.com

Autor:
Publikováno: 5. 5. 2021 14:00 Nahlásit obsah