Po výbuchu Černobylu se narodila s postižením. Americko-ukrajinská paralympionička Oksana Masters se stala hvězdou zimní paralympiády v Pekingu

Po výbuchu Černobylu se narodila s postižením. Americko-ukrajinská paralympionička Oksana Masters se stala hvězdou zimní paralympiády v Pekingu Zdroj: Profimedia

Přežila výbuch jaderné elektrárny Černobyl, skončila v sirotčinci, adoptovala ji americká univerzitní profesorka, v USA se začala věnovat sportu a na zimních paralympijských hrách v Pekingu 2022 nasbírala hned sedm medailí. Životní příběh americko-ukrajinské paralympioničky Oksany Masters nyní zaujal celý svět.

Oksana Masters si z Pekingu odnesla 7 medailí

Zimní paralympijské hry 2022 se konaly v čínském Pekingu v období od 4. března do 13. března 2022. Jednoznačně na nich zazářila americko-ukrajinská sportovkyně Oksana Masters. Tato členka americké výpravy získala hned 7 medailí z biatlonu, samostatného běhu na lyžích nebo běhu na lyžích ve smíšené štafetě. 

32letá paralympionička si z Pekingu odnesla celkem 3 zlaté a 4 stříbrné medaile. Stala se první Američankou, která kdy získala sedm medailí na jediné zimní paralympiádě. Oksana Masters navíc zakončila Zimní paralympijské hry 2022 v Pekingu jako sportovec s nejvíce medailemi.

Narodila se 3 roky po Černobylu s vážnými vrozenými vadami

Americko-ukrajinská paralympionička je pro spoustu lidí velkou inspirací. Za jejím životním úspěchem se skrývá neštěstí i štěstí zároveň. Tam, kde nyní je, vděčí svému odhodlání, dřině, ale zejména své adoptivní mámě, která jí dle jejích slov zachránila život. 

Oksana Masters, rodným jménem Oksana Alexandrovna Bondarčuk, se narodila 19. června 1989 ve městě Chmelnyckyj na západní Ukrajině. Budoucí úspěšná sportovkyně přišla na svět tři roky po jaderné havárii v Černobylu, v důsledku radiačního záření měla hned několik vrozených vad.

Na svět přišla s tibiální hemimélií (tj. různou délkou nohou), chybějícími holenními kostmi na lýtkách, šesti prsty na každé noze a prsty na rukách bez palců spojenými plovací blánou. Rodiče se Oksany ihned po narození zřekli, holčička žila až do svých 7 let v sirotčinci, kde byla vystavena fyzickému, psychickému i sexuálnímu týrání. 

V 7 letech ji adoptovala americká profesorka

Jak uvádí list NY Times, život se sedmileté Oksaně den ze dne změnil, když si ji adoptovala svobodná Američanka Gay Masters, která byla americkou profesorkou logopedie na univerzitě v Buffalu. Tato žena bez vlastních biologických dětí si Oksanu následně odvezla z ukrajinského sirotčince do USA.

V Americe dostala Oksana Masters náležitou zdravotní péči, ke které náležela také amputace obou dvou nohou. Od 13 let se začala aktivně věnovat sportu. A to zejména veslování, paracyklistice a běhu na lyžích. 

Oksana Masters podporuje postižené ukrajinské děti

Jedna z nejúspěšnějších amerických paralympioniček současnosti nezapomíná ani nyní na svou vlast. Finančně podporuje charitativní organizace Global Giving Bright a Kids Charity, které na Ukrajině v rámci projektu “No Child Forgotten” pomáhají dětem s tělesným postižením.

“Vždy jsem byla hrdá na to, že jsem Ukrajinka. Cítila jsem tolik hrdosti při pohledu na ukrajinskou vlajku a nyní více než kdy jindy jsem nejpyšnější, když mohu říci, že jsem Ukrajinka. Moje máma vždycky říkala, že jsem odolná díky svému ukrajinskému srdci, které ze mě udělalo bojovnici. Na zimních paralympijských hrách jsem bojovala víc než o vlastní cíle a umístění na stupních vítězů. Závodila jsem pro rodiny a děti na Ukrajině s postižením. Zatímco ukrajinský lid bojuje za své domovy a mír, chci, aby každá startovní a cílová čára znamenala něco mnohem většího než závod nebo výsledek. Chci pomoci zajistit, aby se na žádné dítě nezapomnělo. Vím, jaké to bylo být dítětem na Ukrajině se zdravotním postižením, kde byly zdroje lékařské pomoci mizivé až nulové – ještě horší je to teď uprostřed války,” napsala paralympijská hvězda Oksana Masters na svém Instagramu.

Zdroj: Instagram.com/oksanamasters, Nbcsports.com, People.com, En.wikipedia.org/wiki/Oksana_Masters
Autor:
Publikováno: 15. 3. 2022 10:57 Nahlásit obsah