Vidět největší ledovec Alp, který se jako mohutná ledovcová řeka vlní ve švýcarském kantonu Wallis, by mělo být na seznamu každého horala. Tahle podívaná je dosažitelná nejen po udržovaných zimních turistických trasách, ale také přímo z lyží, protože ledovce podélně lemuje lyžařské středisko Aletsch Arena se 100 km sjezdovek.
Hlavní areály Aletsch Areny Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp leží na prosluněném plató v nadmořské výšce 2000 m a každý z těchto areálů nabídne něco trochu jiného, ve všech je ovšem možné se ubytovat, takže na lyžích dojedete až ke dveřím. Díky absenci automobilového provozu mají ale tyto vesnicky zvláštní horské kouzlo a dojet si na lyžích pro rohlíky můžeme považovat také za jeden z exkluzivních zážitků tohoto areálu.
Zdroj: Tomáš Rucký
Mně osobně se nejvíc líbí sjezdovky na Fiescheralpu – sice tu mluvíme zhruba o 3 až 4 tratích, ale na rozdíl od sjezdovek ve vedlejších areálech jsou tyto hodně široké a přehledné. V rámci celé Aletsch Areny se mi carvové oblouky pokládaly nejlépe na carvingové pláni č. 74, na které se dá krásně zužitkovat rychlost nabraná z předchozí, o něco prudší sekce. Fiescheralp se jako jediný z celé Aletsch Areny může chlubit vlastnictvím černých sjezdovek, které má dvě a na jedné z nich je pro lyžaře připraven úsek s měřenou maximální rychlostí.
Zdroj: Tomáš Rucký
Tratě nad Bettmeralpem jsou o něco členitější, střídají se tu více pravotočivé a levotočivé zatáčky a také prudší a mírnější úseky. Samozřejmě také v tomto areálu se najdou nějaké ty širší tratě na způsob alpských dálnic a za mě je to například modrá sjezdovka č. 42b a také tratě spouštějící se z vrcholu Wurzenbord.
Zdroj: Tomáš Rucký
Nad Bettmeralpem se dá na sjezdovce č.45 zaskákat na menších skocích ve snowparku nebo na mírné sjezdovce 42b se tu děti nově můžou projet v jednoduché funline s lehkými zatáčkami a zábavnými atrakcemi.
Zdroj: Tomáš Rucký
Těm nejmenším se pak bude líbit hlavně tratích nad Riederalpem, kde je pro malé lyžaře připravený měřený slalom na sjezdovce č. 3a, pestrý dětský lyžařský park a mírné cvičné svahy lemující přímo vesničku Riederalp.
Zdroj: Tomáš Rucký
Ten nejsportovnější pojezd nejen v Riederalpu, ale možná i v celé Alestch Areně jsme si užili na červené sjezdovce č.2, která je členitá tak akorát, aby vám nepřišla monotónní, ale zároveň si po celé délce zachovává přehlednost. Vzhledem k tomu, že jde prakticky o nejkrajnější sjezdovku areálu, na které se buď safari tour po Aletsch Areně začíná nebo končí, bývá skoro celý den poloprázdná.
Zdroj: Tomáš Rucký
Pro Riederalp je signifikantní také pozoruhodná secesní budova, na kterou se vám nejlépe otevře pohled při výstupu ze sedačkové lanovky Riederfurka. Její historie sahá až do roku 1900 a není tajné, že sloužila jako party místo pro anglickou elitu, dokonce ji navštívil i Winston Churchil. Nejedna fotka z Aletsch Areny zahrnuje právě tuto budovu, která je hned po ledovci a dalších horských panoramatech rovněž magnetem pro oči.
Zdroj: Tomáš Rucký
Jak už jsem naznačila slovy „safari tour“, dá se díky rozlehlosti Alestch Areny po středisku docela solidně lyžařsky pocestovat. Zajímavým tipem tak pro některé lyžaře-cestovatele může být tzv. Gletscher Panorama Tour, tedy safari jízda po těch nejhezčích sjezdovkách skrz celou arénu. Je skoro jedno, jestli Gletscher Panorama Tour zahájíte ve Fiescheralpu nebo v Rideralpu, v obou případech je možné 35 km dlouhý okruh absolvovat. Mezi jednotlivými areály se ale připravte na delší přejezdy po užších sjezdovkách, které jsou sice na kochání opravdu panoramatické, sportovní choutky po lyžařských výkonech tu ale úplně dostatečně neuspokojíte – což ovšem není cíl této tour.
Zdroj: Tomáš Rucký
Tahle tour vás ale také zavede na tři nejlepší vyhlídky na ledovec, a z každé z nich vidíte ledovec z trochu jiného úhlu. Z vyhlídky Moosfluh nad Riederalpem jste nejblíže čelu ledovce, a za tímto výhledem nemusíte od výstupu telemixu, tedy lanovky kombinující kabinky a sedačky, prakticky udělat víc než pár kroků.
Zdroj: Tomáš Rucký
Další vyhlídku na ledovec najdete nedaleko výstupu kabinkové lanovky Bettmerhorn, kde před sebou budete mít přímo zatáčku ledovcového údolí. Tohle místo ovšem neláká jen na další výhled na ledovec, ale také na kruhovou panoramatickou restauraci, odkud za hezkého počasí vidíte klidně i „švýcarskou tobleronku“ – Matterhorn.
Zdroj: Tomáš Rucký
Třetí hlavní vyhlídkou na ledovec je výstupní stanice kapacitní kabiny Eggishorn nad Fischeralpem. Ta je prakticky nejblíž začátku ledovce a s lehkou nadsázkou by se dalo říct, že odtud dohlédnete až do ledovcového kotle. Stejně jako v případě Bettmerhornu i na Eggishornu se u výhledu můžete občerstvit – v tomto případě ale nejde o moderní restauraci, ale naopak o malebnou chaloupku Horli-Hitta zasazenou do zasněžené divočiny v nadmořské výšce 2 870 metrů, která podává tradiční speciality Wallisu jako jsou fondue nebo rösti.
Zdroj: Tomáš Rucký
Samozřejmě spousta dalších možností občerstvení najdete i přímo u sjezdovek, ať už v horských vesničkách nebo výš v horách. Nám se tu nad Riederalpem hodně líbila horská hospůdka Riederfurka kousek pod zmíněným secesním zámečkem, která nabízí převážně italské speciality servírované s výhledem na několik čtyčtisícovek. Teplý oběd vás tu vyjde od 20 do 40 CHF plus samozřejmě pití. Poctivá horská čokoláda tu vyšla na 5,30 CHF.
Zdroj: Tomáš Rucký
Pokud vaše výprava zahrnuje i nelyžující jedince, potěší je v Aletsch Areně nespočet zimních turistických tras, které je často zavedou až přímo k ledovci. Ne každé lyžařské středisko nabídne takový komfort, jakým tu je manšestr i pro pěší a v době naší návštěvy jsme tu mohli na vlastní oči sledovat, jaké oblibě se v Aletsch Areně zimní turistika těší. Koneckonců 72 km upravovaných zimních cest, běžkařské okruhy a sáňkařské dráhy dělají z Alestch Areny poměrně atraktivní oblast také pro nelyžaře.
Zdroj: Tomáš Rucký
Nejen díky dostatečné nadmořské výšce, ale také díky tomu, že je oblast Aletschského ledovce hlavní horskou bariérou od jihu, má tento areál zpravidla štědrou sněhovou nadílku. Nám tu kolem poloviny ledna příroda nadělila i slušnou prachovou peřinu, která tu vytvářela kouzelnou zimní atmosféru a také dobré podmínky pro nějaké to „prášení“.
Zdroj: Tomáš Rucký
Pokud se tu ubytujete přímo ve vesničkách Riederalp, Bettmeralp nebo Fiescheralp, tak vám sjezdovky povedou prakticky pod okny. Nástupními místy pro zmíněné vesničky na plató jsou Fiesch (pro Fiescheralp), Betten (pro Bettmeralp) a Mörel pro Riederalp. Ve všech případech ale počítejte s tím, že budete veškerou lyžařskou bagáž stěhovat lanovkou, naštěstí se tu dá zapůjčit nebo za 5 CHF pronajmout vozík a na plató už pro vás ubytování zpravidla pošle skútr se saněmi. Díky otvíračce lanovek až v 9 hodin si tu pak ale ráno můžete na rozdíl od „údolních obyvatel“ přispat.
Zdroj: Tomáš Rucký
Cenově výhodnější ubytování pak nejdete v údolí. Naším údolním tipem je hotel Des Alpes v městečku Fiesch, který nabídne pokoje s vlastní koupelnou a také polopenzi. Z hotelu Des Alpes je to k nástupní stanici kabinkové lanovky na Fiescheralp maximálně 7 minut.
Aletsch Aréna v kostce:
Vzdálenost z Prahy 9 hod 26 min
Celodenní skipas dynamická cena závislá na termínu
www.shop.aletscharena.ch/de/skipass
Provoz lanovek 9 – 16:30
Webové stránky střediska www.aletscharena.ch
Ubytování www.des-alpes.ch
Zdroj: Tomáš Rucký
V Aletsch Aréně jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.
Zdroj: Tomáš Rucký
Galerie Alestch Arena - galerie Prohlížet galerii