Ischgl – prosinec v plné parádě

Ischgl – prosinec v plné parádě Zdroj: Tomáš Rucký

Ischgl je jedno z nejznámějších rakouských středisek a ačkoli se nejedná o ledovec, zahajuje sezónu zpravidla koncem listopadu a už začátkem prosince se tu lyžuje na více než 100 km sjezdovek.

Aktuálně panují v Ischglu velmi dobré lyžařské podmínky, a to i na dojezdech do údolí. Ischgl láká návštěvníky nejen na sportovní sjezdovky, ale také na jeho legendární aprés ski.

V Ischglu už lyžujeme po několikáte, a tak jsem si na něj už docela zvykla, pamatuji si ale na první návštěvu, kdy mi na Idalpu (hlavním centru Ischglu) přecházely oči ze všech těch lanovek, které tu vedou nejen souběžně, ale také se křižují, až člověk neví, kterou vybrat jako první. Občas se na začátku může stát, že se vám zezdola líbí nějaká sjezdovka, kterou byste si chtěli sjet, ale vlastně nevíte, kterou lanovkou se na ni dostat. Prvotní orientace v Ischglu vám tedy sice něco zabere, jakmile si ale v hlavě uspořádáte tamní síť sjezdovek, snadno si tu uděláte i malé „ischglovské safari“.

Zdroj: Tomáš Rucký Ačkoli Ischgl nabízí skipas zdarma pro děti do 10 let v doprovodu lyžujícího rodiče, spíš než mezi rodinné areály bych ho zařadila mezi areály sportovní. Jednak mi tu na děti přijde poměrně rušno, jednak jsou tu sjezdovky spíš červeného a černého značení a leckterá může být výzvou i pro zkušenějšího lyžaře. Udržet některé padáky po hranách dá docela zabrat a já se nestydatě přiznám, že si sem tam „šoupnu“ i na červených sjezdovkách, protože už je to tady občas solidní „kalup“.

Zdroj: Tomáš Rucký V Ischglu povětšinou o návštěvníky nouze nebývá, pokud si tedy chcete užít prázdné sjezdovky, doporučujeme vyjet prvním lanem v 8:30 nahoru a vzít to co nejrychleji na krajní lanovky Höllspitzbahn (E2) a Gampenbahn (E4) a zatímco se většina teprve rozkoukává na Idalpu, vy můžete krouhat sportovní oblouky na tamních přehledných černých sjezdovkách. Kdo by přece jen raději něco pozvolnějšího, budou se mu líbit mírnější modré tratě v údolí Höllenkar.

Zdroj: Tomáš Rucký

Na prvotní rozježdění je ovšem velmi vhodná i modrá sjezdovka č.8, která je jednou z vlídnějších tratí Ischglu a navíc je po celé délce příjemně přehledná. Pokud jsme tedy někde zaznamenanli děti pilující své první obloučky, bylo to právě tady. Díky štědré šířce sjezdovky je tu ale dost místa i pro poctivě pokládané carvové oblouky.

Zdroj: Tomáš Rucký Ischgl je přímo spojený s vedlejším švýcarským areálem Samnaun a přechod do něj je tak plynulý, že vás na něj prakticky upozorní až smska od operátora za placený roaming. Nás tento přejezd sice stál nějaký ten peníz za mobilní data, která jsme si samozřejmě zapomněli vypnout, nicméně na mírnější sjezdovky v Samnaun si jezdíme rádi odpočinout, když už jsme členitějších rychlých tratí v Ischglu nabažení. Samnaun je navíc bezcelní zóna, takže zatoužíte-li po levnějším alkoholu či parfému, zvládnete vše zakoupit prakticky přímo ze sjezdovky v rámci švýcarsko-rakouského safari po okruhu „Duty-free-run“.

Zdroj: Tomáš Rucký Na Idalpu už v tuto chvíli začátkem prosince najdete v provozu aktrakce jako je měření maximální rycholsti, skok do duchny nebo snowpark, ve kterém aktuálně finišuje stavba několika větších skoků pro zkušenější lyžaře. Úvod snowparku je ale klidně vhodný i pro méně začátečníky, kteří tu můžou brousit skokanský um na dvou menších skocích, dále triky na bedýnkách, rourách či zábradlíčku.

Zdroj: Tomáš Rucký Celkově nás ale takhle začátkem prosince stav sjezdovek mile překvapil. Sněhové podmínky byly velmi dobré i na dojezdech do údolí a snad až na jedno místo nebyly nikde ani žádné kamínky, takže za tuhle první letošní lyžovačku nám poděkuje hlavně naše skluznice. Při našem odjezdu vydatně sněžilo, takže nyní přepokládáme, že je počet kilometrů otevřených sjezdovek ještě vyšší.

Zdroj: Tomáš Rucký Ischglu samozřejmě nechybí prosluněné terásky, které zcela vybízejí k posezení. Nejvíc to samozřejmě žije na Idalpu, nicméně i taková teráska u hospody Paznauer Thaya za to „umí vzít“, a to klidně už před oběděm.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká gastronomie, chtěli jsme letos na Idalpu vyzkoušet pro nás novou obslužnou restauraci Alpenhaus, kterou představuje moderní budova ze dřeva a skla, nicméně do obslužné části v prvním patře je potřeba rezervace, kterou jsme neměli. Zakotvili jsme tedy ve „staré dobré“ restauraci Panorama na Idalpu, kde jsme asi před třemi lety vychvalovali tamní jehněčí a ani teď se nic nezměnilo a stále si za tímto gastrotipem neochvějně stojíme.

Zdroj: Tomáš Rucký Panorama stejně jako Alpenhaus nabízí samoobslužnou restauraci v přízemí a obslužnou v prvním patře, takže kdo nemá rád chůzi s tácem v lyžákách, má na výběr. Co se týká cenové hladiny, jehněčí s hranolkami a zeleninou vyšlo na 35 eur, velké pivo na 5,10 eur, svařák 6 eur a dvojité espresso na 3,50 eur. Ačkoli se tu pro nás místo pokaždé našlo, i tady se vyplatí udělat si na oběd rezervaci, hlavně o víkendech.

Zdroj: Tomáš Rucký Ischgl je proslulý nejen díky lyžování, ale také díky jeho bohatému aprés ski programu. Jak u výstupu kabinkových lanovek, tak přímo ve městě je několik aprés ski barů, ze kterých se linou jak klasické rakouské „aprés-ski odrhovačky“, tak i moderní hudba. Divokost večírků tu podtrují polooblečené krasavice tančící na baru, které můžete dle libosti odměnit bankovkou za podvazek. Dalo by se tak říct, že Ischgl je areál pro dospělé, koneckonců je tu víc aprés-ski barů než dětských koutků.

Zdroj: Tomáš Rucký Jelikož tu sjezdovky finušují takřka ve městě, dá se pohodlně bydlet přímo pod kopcem. Pokud chcete mít na dosah jak páteřní lanovku, tak i veselí v aprés-ski baru, doporčujeme hotel Piz Buin. V hotelu nechyběl bazén, vířivka a několik druhů saun, nás tu kromě wellnessu zaujaly i romantické kruhové postele. Samozřejmě v rámci polopenze se tu servíruje několika chodová večeře, takže si z tohoto hotelu dost možná odvezete i nějaké to kilo navíc, protože tu vaří opravdu dobře.

Zdroj: Tomáš Rucký Hotel navíc disponuje i svým vlastním aprés-ski barem Nikis Stadl, kam projdete jednoduše dveřmi z lobby baru hotelu aniž byste si museli oblékat kabát. Po divoké tancovačce to pak hlavně nemáte daleko do postele.

Zdroj: Tomáš Rucký

Ischgl v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                                                       6 h 32 min
Celodenní skipas dospělý                                                                                                    67 eur
Celodenní skipas dítě (do 17-ti let)                                                                                      41 eur

Děti do 10 let v doprovodu rodičů zdarma

Celodenní skipas senior (80 let a více)                                                                               41 eur
Provozní doba střediska                                                                                                      8:30 – 16:00

Webové stránky střediska                                                                                      www.ischgl.com

Ubytování                                                                                                 www.pizbuin-ischgl.at     

Zdroj: Tomáš Rucký V Ischglu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Ischgl Ischgl Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 19. 12. 2022 10:39 Nahlásit obsah