Dopřejte si kávovou detoxikaci: Co se stane s vaším tělem, když na sedm dnů vyřadíte kofein?

Dopřejte si kávovou detoxikaci: Co se stane s vaším tělem, když na sedm dnů vyřadíte kofein? Zdroj: Shutterstock.com

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stane, když přestanete pít kávu? Jak si sami sobě namlouváte, rozhodně nebudete unavení a bez energie. Vyzkoušejte sami na sobě sedmidenní kávový detox, který přinese vašemu tělu samé pozitivní věci. Nakonec zjistíte, že kofein obsažený v kávě ke svému životu vlastně vůbec nepotřebujete.

Výhody a nevýhody pití kávy

Pití rozumného množství kávy v podobě jednoho až tří šálků denně má pro naše tělo spoustu výhod. Káva prospívá játrům, potlačuje bolest, krátkodobě zvyšuje bdělost a snižuje únavu a vyčerpání. Kofein obsažený v kávě rovněž zrychluje metabolismus, díky čemuž naše tělo rychleji spaluje tuky. Káva dále snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu, podle některých vědeckých studií eliminuje i riziko Parkinsonovy choroby, rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, rakoviny prostaty nebo dny.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud patříte k milovníkům kávy, měli byste znát i hlavní nevýhody tohoto kofeinového nápoje. V případě, že kávu každý den pijete opravdu v nadměrném množství (tedy čtyři a více šálků denně), můžete naopak svému zdraví výrazně uškodit. Nadměrné pití kávy totiž způsobuje:

 • dehydrataci organismu
 • zvýšení krevního tlaku
 • problémy s usínáním, nespavost
 • vyšší riziko vzniku psychických potíží (především depresivních a úzkostlivých stavů)
 • nevolnost a pálení žáhy
 • bolest hlavy, bolest žaludku
 • problémy se vstřebáním některých vitamínů a minerálů (především zinku, vápníku, magnesia, železa a vitaminů skupiny B)

Vaše tělo potřebuje stále vyšší množství kofeinu

Kávu pijete určitě z toho důvodu, abyste nebyli unavení. Chcete zůstat bdělí, koncentrovaní a dosahovat skvělých výsledků v práci. Kofein, stejně jako další stimulanty, však způsobuje, že jste po odeznění jeho účinků mnohem unavenější a vyčerpanější.

Pokud kávu pijete pravidelně, vaše tělo si navíc na kofein zvykne, v důsledku čehož dochází ke snižování jeho účinků. Aby vás káva skutečně nabudila, musíte jí denně pít stále víc a víc. Poznáváte se? Nadměrné pití kávy je pro vaše tělo skutečně nezdravé, proto s tím hned teď něco udělejte.

Zdroj: Shutterstock.com

Týdenní kávová detoxikace: Co se stane s vaším tělem?

Záleží jenom na vás, zda pití kávy omezíte na rozumné množství, nebo zda kávu ze svého pitného režimu vyřadíte úplně. Od věci však není, když svému tělu čas od času dopřejete kávovou detoxikaci trvající sedm dnů. Základem je, abyste po celý jeden týden nepili kávu, ani další kofeinové nápoje. Zajímá vás, jak na tuto změnu bude vaše tělo reagovat?

V prvních dnech vysazení kávy počítejte s abstinenčními příznaky, ke kterým se bude vztahovat únava, podrážděnost, nedostatek energie, obtížné soustředění, bolest hlavy nebo případně zácpa. Pokud ve svém úsilí vyhnout se kávě vytrváte, vše se v dobré obrátí. V druhé polovině kávové detoxikace budou výhody vysazení kofeinu jednoznačně převažovat nad nevýhodami. Jaký zdravotní přínos tedy bude mít vysazení kávy pro vaše tělo?

 • Kvalitněji se vyspíte.
 • Zlepší se zdraví vašich zubů i celé dutiny ústní. Vaše zuby budou bělejší.
 • Snížíte svůj krevní tlak.
 • Napomůžete zdravému trávení a zamezíte případné inkontinenci.
 • Budete ve větší psychické pohodě. Zbavíte se případné úzkosti či depresivních stavů.
 • Vaše tělo bude ze stravy lépe přijímat vitaminy skupiny B, vápník, železo, magnezium či zinek.
 • Jelikož se kofein podílí na hormonální nerovnováze a zhoršuje některé příznaky menopauzy, vysazením kávy podpoříte hormonální rovnováhu svého těla a omezíte určité potíže.
Autor:
Publikováno: 11. 9. 2019 10:37 Nahlásit obsah