Izolace nakažených v apartmánu, nebo převoz sanitkou do nemocnice: Chorvatsko řeší, co s turisty nakaženými koronavirem

Izolace nakažených v apartmánu, nebo převoz sanitkou do nemocnice: Chorvatsko řeší, co s turisty nakaženými koronavirem Zdroj: Shutterstock.com

Co s turistou, u kterého se prokáže nákaza novým koronavirem? Tuto otázku si momentálně pokládají v celém Chorvatsku. Nejpalčivější je přitom pro provozovatele hotelů, apartmánů a kempů, uvažují nad ní i hygienici a představitelé turistického průmyslu. Zdá se ale, že mají řešení.

Ve většině případů záleží na rozhodnutí epidemiologa

Jak poukazuje chorvatský zpravodajský portál Slobodna Dalmacija, je více než pravděpodobné, že se případy nákazy novým koronavirem mohou ve větší míře objevit u turistů, kteří přicestovali na dovolenou do Chorvatska. Jak ale postupovat? Neexistuje jednoznačná odpověď na to, zda nakažený nemocí COVID-19 zůstane na svém pokoji, nebo bude přemístěn do nemocnice či určitého vyčleněného zařízení. Vše často závisí až na rozhodnutí epidemiologa.

Chorvatští epidemiologové se také na místě rozhodnou, co s ostatními hosty v hotelu či kempu, kde se nákaza objevila. Zda budou muset do karantény i oni, se opět odvíjí od nařízení epidemiologa.

“Jsme zóna bez koronaviru a doufám, že to tak zůstane. Pokud se u nás nějaký případ vyskytne, bude záležet na epidemiologovi, jestli objekt s nakaženými hosty uzavře. Epidemiolog rozhodne i o tom, kdo bude muset do izolace,” uvedl starosta přímořského letoviska Gradac Matko Burić.

Zdroj: Shutterstock.com V Chorvatsku se drží obecného plánu

Podle portálu Slobodna Dalmacija má Chorvatsko v současnosti obecný plán, který platí jak na celostátní úrovni, tak například ve Splitsko-dalmatské župě, kam turisté jezdí na letní dovolenou nejčastěji. Pokud se tedy u turisty objeví příznaky nákazy novým koronavirem, musí domácí, tedy majitel apartmánu, informovat epidemiologa nebo rodinného lékaře. Případně se může obrátit na záchranku. 

Co se ale nakažených hotelových hostů týče, v jejich případě se má volat rovnou záchranná služba. Poté záleží opět na epidemiologovi. Chorvatské hotely mají navíc nařízeno, že musí vyčlenit deset procent své kapacity pro případnou karanténu.

Abyste předešli možným rizikům, je v tuto chvíli ideální, abyste měli uzavřené opravdu kvalitní cestovní pojištění. Jinak se v případě nákazy nemocí COVID-19 nedoplatíte. “Všechny náklady s tím spojené platí host nebo jeho pojišťovna,” potvrdil státní tajemník chorvatského ministerstva turistiky Tonči Glavina. Podle zástupce splitsko-dalmatského župana Luky Brčiće by chorvatská strana uhradila pouze případný převoz nakaženého sanitkou na hranice.

Zdroj: Shutterstock.com Ve Splitu, na Šoltě či Brači mají jako pojistku speciální karantenní zařízení

Splitsko-dalmatská župa si pro případnou karanténu nakažených lidí nebo lidí, u kterých je podezření na nákazu, najala ve Splitu zvláštní objekt. Podobný typ karantenního zařízení je k dispozici i na ostrovech Šolta a Brač. Tato zařízení jsou zatím prázdná. Samospráva na ostrově Brač se navíc rozhodla, že uhradí i případné náklady pobytu, které jinak podle pravidel musí zaplatit buď přímo nakažení turisté, nebo jejich pojišťovny.

Je otázkou, zda toto řešení bude stačit, jestliže se mezi turisty skutečně ve větším objeví nákaza novým koronavirem. I tak si chorvatské ministerstvo turistiky přeje, aby letošní sezona dosáhla alespoň třetiny té loňské, kdy do Chorvatska přicestovalo na dovolenou kolem 21 milionů lidí.

Autor:
Publikováno: 22. 7. 2020 14:00 Nahlásit obsah