Koronavirus v Chorvatsku nabírá na síle, počet nakažených roste. Rakousko vydalo varování před dovolenou v této zemi

Koronavirus v Chorvatsku nabírá na síle, počet nakažených roste. Rakousko vydalo varování před dovolenou v této zemi Zdroj: Shutterstock.com

Epidemiologická situace se v Chorvatsku stále mění k horšímu. Jestliže v této dovolenkové destinaci zrovna pobýváte nebo se sem ještě chystáte, je tu značné riziko, že si kromě krásných zážitků a suvenýrů dovezete domů také koronavirus. Na tuto skutečnost apeluje i rakouská vláda, která před dovolenou v Chorvatsku vydala výstrahu nejvyššího stupně.

Rakousko vydalo výstrahu před dovolenou v Chorvatsku

V Rakousku platí výstraha od pondělí 17. srpna i kvůli tomu, že si jen v předchozím týdnu přivezla nový koronavirus z Chorvatska zhruba stovka Rakušanů. Celkem 57 nakažených přitom rakouští hygienici potvrdili za jediný den.

Rakouská vláda chce tímto krokem zabránit dalšímu šíření nového koronaviru. Rakušany, kteří jsou zrovna v Chorvatsku, vyzývá, aby se vrátili co nejdříve domů. Svým občanům rovněž nedoporučuje vycestovat do této oblíbené dovolenkové destinace, pokud to není opravdu nezbytně nutné.

Od pondělí 17. srpna navíc musí každý, kdo se vrátí z Chorvatska do Rakouska, předložit negativní PCR test na nový koronavirus, který není starší více než 72 hodin. Jestliže se rakouský dovolenkář vrátí domů bez testu, musí být otestován do 48 hodin a než budou výsledky, musí zůstat v karanténě.

Zdroj: Shutterstock.com Mezi rizikové země zvažují zařadit Chorvatsko i Slovinci

Možnost zařadit Chorvatsko do skupiny nejrizikovějších zemí světa v pondělí 17. srpna připustilo i sousední Slovinsko. Skupina slovinských expertů, kteří vydávají epidemiologické doporučení místní vládě, připouští, že Chorvatsko právě zažívá rozsáhlou epidemiologickou vlnu. 

A co Česká republika? Podle českého ministerstva zdravotnictví se v Chorvatsku od začátku prázdnin nakazila novým koronavirem více než stovka Čechů. Například v týdnu do 13. srpna ale čeští hygienici zaznamenali už 71 případů nákazy dovezené z Chorvatska. Ministerstvo zahraničních věcí však považuje tento počet za zanedbatelný. 

Zdroj: Shutterstock.com Aktuální epidemiologická situace v Chorvatsku

V Chorvatsku, které patří k nejoblíbenějším letním cílům českých turistů, se do úterý 18. srpna novým koronavirem nakazilo 6855 lidí, z toho 166 osob zemřelo. Aktivních případů nákazy je v Chorvatsku k 18. srpnu 1 371. Celkem 120 pacientů je v nemocnici, z toho 11 na respirátoru. Za posledních 24 hodin bylo přitom v této přímořské zemi zaznamenáno 199 nových případů. 

Mezi epicentra koronavirové nákazy patří chorvatské hlavní město Záhřeb a Splitsko-dalmátská župa, která je oblíbeným cílem turistů. Od poloviny července se musí v Chorvatsku nosit roušky ve všech obchodech. Ochranu nosu a úst mají nařízenou také cestující v hromadné dopravě (trajekty nevyjímaje) nebo obsluha ve stravovacích zařízeních.

Autor:
Publikováno: 19. 8. 2020 09:40 Nahlásit obsah