Kraličák – nejmodernější lanovkou za precizním manšestrem

Kraličák – nejmodernější lanovkou za precizním manšestrem Zdroj: Tomáš Rucký

Skiareál Kraličák vznikl spojením lyžařských středisek ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou a rozprostírá se na úpatí masivu Kralického Sněžníku. My se tu o víkendu svezli na nejmodernější sedačkové lanovce u nás a na manšestrovém koberci s proužky jak podle pravítka.

Ačkoli jsme před lety psali o Hynčicích pod Sušinou a Stříbrnicích jako o dvou rovnocenných nástupních místech pro Kraličák, tentokrát pro příjezd volíme do navigace jednoznačně Stříbrnice, které se zejména po vybudování sedačkové lanovky staly hlavním zázemím areálu navíc s mnohem větší kapacitou parkování, než je tomu v Hynčicích.

Zdroj: Tomáš Rucký Takovým momentálním technologickým unikátem Kraličáku je nová sedačková lanovka Doppelmayr D-Line, která je v současnosti nejmodernější sedačkovou lanovkou v České republice. Lanovka je rychlá, vyhřívaná, má samozřejmě „bublinu“, otevírání zábrany při výstupu je automatické a sedět tu budete – i když opravdu jen na pár minut – v ergonomicky tvarovaných sedadlech skoro jak ve Formuli 1.

Zdroj: Tomáš Rucký Zatímco u jiných areálů jsme si nyní v době jarních prázdnin museli na ulovení prvního lana stoupnout k turniketu pomalu půlhodiny před zahájením provozu areálu, na Kraličáku jsme ještě 8 minut před půl devátou stáli u nástupiště lanovky jen ve třech. Areál se sice později taky zaplnil, ale fronta na lanovku se nevytvořila větší jak na 1-2 minuty.

Zdroj: Tomáš Rucký Sedačkovou lanovku lemuje sjezdovka FIS, která je na svém úvodu mírná, sotva se lyže chtějí postavit na hrany, posléze se ale trať zalomí do nekompromisního černého padáku, který je rychlý, po celé ale zcela přehledný. Na intenzivnější pokládání se do oblouků nám byla trochu víc po chuti vedlejší červená sjezdovka Stříbrnická, jejíž sportovní sklon se stáčí v dlouhém levotočivém rukávu velkorysé šířky opět k vyhřívané lanovce. Tahle sjezdovka za nás na Kraličáku vyhrála a rádi bychom vypíchli také naprosto precizní úpravu manšestru, na kterém nebyly absolutně znatelné žádné přechody rolby.

Zdroj: Tomáš Rucký Naopak mírnější cvičné sjezdovky se na Kraličáku spouštějí z vrcholu Štvanice směrem k vesničce Hynčice pod Sušinou. Nejméně náročnou sjezdovkou je tu modrá sjezdovka Dětská v nejzazší části areálu, která je opravdu velmi mírná a vhodná klidně i pro ty nejmenší lyžaře.

Zdroj: Tomáš Rucký Jakmile děti zvládnou sjezdovku Dětskou, můžou pokračovat na modrou sjezdovku č.7, která je podobně mírná a přehledná, možná jen o maličko rychlejší. Obě zmíněné sjezdovky obsluhuje poma.

Zdroj: Tomáš Rucký První carvové oblouky pak můžou děti nebo méně zkušení lyžaři trénovat na modré sjezdovce Kaplické, která je sice také modrého značení, ale už se na ní dají lyže i postavit na hrany nebo si na ní můžete užívat pohodové obloučky na nenáročném terénu s výhledem do malebné krajinky. Vedle Kaplické se dá svézt také na Dovádivé sjezdovce nebo je možné sjet i po hravé pěšině, která v létě představuje singltrail. Na vrchol Štvanice z této strany lyžaře vyváží dvousedačková lanovka.

Zdroj: Tomáš Rucký Lyžování na Kraličáku můžete pojmout klidně i výletně, protože se tu dá udělat i takové malé lyžařské „safari“ kolem hory Štvanice. Necháte se vyvézt šestisedačkou na Štvanici, následně se sklouznete dolů do Hynčic pod Sušinou a vyvezete se zadní pomou Sedlo. Po modré sjezdovce Spojce po chvíli navážete na okružní modrou-červenou magistrálu, která vás kolem hory Štvanice dovede pohodovým sjezdem zpět k dolní stanici šestisedačky do Stříbrnic. Tuhle okružní trasu si tu s přehledem dávaly i malé děti.

Zdroj: Tomáš Rucký Těm nejmenším lyžařům se na Kraličáku bude líbit ve FUNparku ve Stříbrnicích, což je oddělený dětský lyžařský park s dvěma pojízdnými zastřešenými pásy. Děti se tu můžou projíždět v několika dětských slalomech, trénovat „placáka“ s molitanovou figurkou při jízdě nebo si odpočinou ve snowtubngové gumě a nechat se vézt na kolotoči.

Zdroj: Tomáš Rucký Vstup do FUNparku s platným skipasem je zdarma, bez skipasu vyjde vstup na 200 Kč na den. FUNpark je strategicky umístěný hned u hlavního zázemí vedle parkoviště.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem na občerstvení na Kraličáku je velkostan Silverestu pár metrů nad nástupištěm šestisedačky ve Stříbrnicích a využít tu můžete jak vnitřního, tak venkovního posezení. Restaurace je samoobslužná a vybírat můžete například z hovězích líček s bramborovou kaší (150 Kč), trhaným vepřovým masem s gratinovanými brambory (215 Kč), nudlemi wok s kuřecím masem (150 Kč) nebo alpským knedlíkem s vanilkovou omáčkou (150 Kč). My si nechali doporučit borůvkový knedlík se zakysanou smetanou (140 Kč) a ten tedy neměl chybu!

Zdroj: Tomáš Rucký I v době zimního období si na Kraličáku můžete na vrcholu Štvanice vyběhnout na rozhlednu, které se příznačně říká Stříbrná Twiggy. Rozhledna je vysoká 35 m a vede na ni úzké točité schodiště o 152 schodech. Vyhlídková plošina je zasklená, takže si můžete v pohodě zvěčnit výhled na Jeseníky a Kralický Sněžník, aniž by vám vítr vzal telefon z ruky.

Zdroj: Tomáš Rucký Kraličák je i díky své poloze stále trochu neobjeveným místem s panenskou přírodou všude kolem, a tak se tu dá lyžování příjemně spojit například s výlety na skialpech nebo klidně i jen s poklidnou procházkou po zasněžených cestách s malebným výhledem do krajiny. Kapitolou samotnou o sobě jsou také běžecké trasy, které vedou jak z Hynčic, tak ze Stříbrnic a v obou případech je možné si celý běžkařský set zapůjčit vždy v kanceláři lyžařských škol.

Zdroj: Tomáš Rucký V hlavním zázemí ve Stříbrnicích je kromě pokladen a toalet k dispozici také půjčovna lyží, snowboardů, běžek a sáněk. V půjčovně v Hynčicích pod Sušinou si pak můžete zapůjčit i skipalpy. Obě půjčovny jsou v provozu každý den vždy od 9 do 16 hod a součástí půjčoven je také možnost malého i velkého servisu.

Zdroj: Tomáš Rucký Kraličák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                               3 h

Denní skipas dospělí                                                             820 Kč

Denní skipas děti do 5,9 let                                                  100 Kč

Denní skipas děti do 14,9 let                                                580 Kč

Denní skipas senioři nad 65 let                                             580 Kč

Denní vstup FUNpark                                                           200 Kč

Denní lyžování                                                                      8:30 – 15:55 

Webové stránky                                                                     www.mujkralicak.cz   

Zdroj: Tomáš Rucký Na Kraličáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Kraličák - galerie Kraličák - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 21. 2. 2022 09:40 Nahlásit obsah