Leží sice přímo u města Ružomberok, ale trochu s ním hraje na schovávanou. Je bezvadně dostupný, ale městský ruch sem nedoléhá. Řeč je o slovenském areálu Malinô Brdo, který se před průmyslovou atmosférou Ružomberku schovává za hřebínkem do horského údolíčka a kromě klidu nabídne i jednu z nejširších sjezdovek Slovenska.
Nástupním místem pro Malinô Brdo je osada Hrabovo nacházející se jen pár minut od Ružomberka a parkovat se dá přímo u kabinkové lanovky. Pak už vás kabinka vyveze do zasněžené krajiny zcela jiného rázu, než je tomu kolem Ružomberku. Areál tu láká zhruba na 12 kilometrů sjezdovek, přičemž stojí za vyzdvihnutí jedna čtyřkilometrová a prim hraje sjezdovka Hlavní, která svou štědrou rozlohou tvoří podstatnou část celého střediska.
Zdroj: Tomáš Rucký
Sjezdovka Hlavní se spouští z nejvyššího bodu střediska z vrcholu Malinô Brdo (Malinné, 1209 m) a sice na začátku ukonejší lyžaře trochu pozvolnějším rozjezdem, posléze se otevře jak dlouhá tak hlavně široká a v centrální a dojezdové části nabídne až 80 metrů do šířky.
Zdroj: Tomáš Rucký
Nejširší část není nijak členitá, není tu žádný zlom ani jiné terénní nerovnosti, takže jde opravdu o široké letiště se středně obtížným sklonem. Jde o sjezdovku, na které se skvěle staví lyže na hrany, zároveň její přehlednost usnadňuje sjezd i méně zkušeným lyžařům. Díky dlouhému a širokému dojezdu do roviny tu má ale většina lyžařů tendenci to „pustit“, takže se málokdy setkáte s tím, že by vás tu někdo brzdil.
Zdroj: Tomáš Rucký
Nejdelší sjezdovka se tu v délce necelých 4 kilometrů spouští z Malinného Brda a končí až v údolí v Hrabově přímo u nástupu na kabinkovou lanovku. Jde o jedinou údolní sjezdovku, která na začátku využívá širokou trať Hlavní, následně se sice o třídu zúží, nicméně její sklon zůstává spíš sportovní a dá se tu i pěkně zacarvovat. Díky stínu má sjezdovka dobrý povrch i odpoledne a díky modrému sklonu po ní zvládnou sjet i méně zkušení lyžaři.
Zdroj: Tomáš Rucký
V areálu nechybí ani pěkný černý slalomák, který tvoří druhou polovinu červenočerné sjezdovky Vlkolínské. Tahle trať je malinko odstrčená a přípojná cesta na ní od výstupu sedačkové lanovky není až tak zřetelná, takže nebývá nijak přeplněná. O víkendu je k ní v provozu i tratrapoma, na kterou se obvykle nestojí ani žádná fronta, tedy jde o takový „tajný kout“ pro sporťáky.
Zdroj: Tomáš Rucký
I když se na hlavní areálové sedačkové lanovce nikterak velké fronty netvoří, stejně je mým osobním tipem hlavně pro sportovce využívat tatrapomu, která prakticky sedačkovou lanovku lemuje, jenom končí o kousek níž než lanovka. To ovšem na sportovním zážitku nic neubere, protože se ochudíte akorát o mírnější pasáž sjezdovky Hlavní, to „hlavní z Hlavní“ v podobě široké carvovací pláně na vás ale teprve čeká. Jestli se na tatrapomě tvoří fronta, pak jedině malá a jedině o víkendu.
Zdroj: Tomáš Rucký
Středisku momentálně chybí dětský lyžařský park (dříve byl u nástupu kabinkové lanovky v Hrabově, letos jsme ho tam neviděli), cvičné svahy jsou tu ale dva, přičemž jeden se spouští přímo od výstupní stanice kabinky a druhý je hned pod ním, tedy děti nemusí za mírnými plácky s dětskými pomami složitě lyžařsky cestovat.
Zdroj: Tomáš Rucký
Malinô Brdo jsme navštívili začátkem února, takže jsme jen o kousíček minuli čerstvě nasněžený prašánek. Pokud bychom ho tu ovšem trefili, vůbec bychom se nezdráhali vzít si široké lyže, protože několik sjezdovek ponechává areál bez úpravy a jsou věnované čistě freeridovému ježdění. V těchto končinách by se dalo říct, že i poměrně bezpečnému freeridingu bez nutnosti někam šlapat, protože na všechny „prašanové lajny“ vás vyveze lanovka.
Zdroj: Tomáš Rucký
Na Malinom Brde se můžete občerstvit buď u nástupní stanice kabinkové lanovky v Hrabově v menší dřevěné hospůdce s originálním názvem Dojazd Pub, kde nabízí například řízek s hranolkami (6,90 eur), bramboráčky (3,60 eur) nebo různé druhy pizzy. Širší výběr obědového menu by měla nabízet restaurace Dária přímo v centru střediska na dojezdu sjezdovky Hlavní, tu jsme si ovšem trochu nestrategicky nechali až na odpoledne a ve čtvrt na čtyři už tu akorát zavírali, takže jsme tentokrát restauraci nenavštívili. Pozor na to, protože provozní doba areálu je netradičně jen do 15:30 a tomu jsou přizpůsobené i další provozy.
Zdroj: Tomáš Rucký
V průběhu dne se dá také rychle občerstvit v Aprés-ski baru vedle chaty Dária, který ve slunečných dnech láká hlavně na terásku s výhledem na sjezdovku a také na lehátka rozložená kolem baru. Najde se tu sice i něco pod zub, například donut nebo mražená pizza, hlavní nabídka je ale namířená na nápoje, takže se můžete například občerstvit aperolem spritz (5,50 eur), espressem (2,40 eur) nebo horkou čokoládou se šlehačkou (3,20 eur).
Zdroj: Tomáš Rucký
Malinô Brdo v kostce:
Vzdálenost z Prahy 5 hod 18 min
Celodenní skipas dospělí 40 eur
Celodenní skipas junior 33 eur
Celodenní skipas děti 30 eur
Provozní doba střediska 8:30 – 15:30
Web střediska www.skipark.sk
Parkování bezplatné u lanovky
Zdroj: Tomáš Rucký
Na Malinom Brde jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.
Zdroj: Tomáš Rucký
Galerie Malinô Brdo Prohlížet galerii