Tipy SNOW tour: Špindlerův Mlýn – když zima přeje

Tipy SNOW tour: Špindlerův Mlýn – když zima přeje Zdroj: Tomáš Rucký

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba zdlouhavě představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší tuzemské středisko. Díky letošní poměrně štědré sněhové nadílce je Špindl v provozu už od 10.12. a aktuálně se lyžuje na více než 15 km sjezdovek.

Na sjezdovkách leží kolem 45 cm sněhu a panuje tu nefalšovaná zima s velmi dobrými lyžařskými podmínkami. Lyžovačku ve Špindlu zahajujeme tradičně na Medvědíně, protože na rozdíl od „Svaťáku“ jsou medvědínské sjezdovky od rána na sluníčku, což já osobně v těchto prosincových mrazech vítám.

Zdroj: Tomáš Rucký Hned první jízda připadá na červenou sjezdovku 12a, která patří vůbec k mým nejoblíbenějším tuzemským sjezdovkám. Je totiž příjemně rychlá, má svižný sportovní charakter a zejména v horní polovině nabídne takřka ideální sklon k pokládání se do oblouků. Druhá polovina je o něco užší a prudší, i tady se ale lyže dají pěkně stavět na hrany.

Zdroj: Tomáš Rucký Podobně můžeme mluvit o vedlejší sjezdovce 12b, která je rovněž červená a v polovině se láme do prudkého černého padáku, ten ovšem zatím ještě není v provozu, takže se klasicky přejíždí na sjezdovku 12a. Horní část tratě 12b si svým sklonem, šířkou a přehledností doslova říká o co nejdelší setrvání v oblouku a já osobně si tu leckdy při prvních ranních jízdách zalyžuji občas lépe, než někde v zahraničí.

Zdroj: Tomáš Rucký Z Medvědína jsme se zajeli mrknout i na vedlejší Mísečky, kde v celé délce připravená sjezdovka 13a, která je pozvolnější, akorát v prostřední pasáži je prudší padáček, který méně zkušeného lyžaře docela prozkouší, na druhou stranu zkušený lyžař na padáčku získá potřebnou rychlost do následujícího carvovacího náměstíčka. Snowpark zatím v provozu ještě není.

Zdroj: Tomáš Rucký Na polední pauzu jsme se zastavili v restauraci Medvědín 1235m, která zahrnuje samoobslužnou restauraci i útulnou kavárničku se zákusky. Ráda bych tu vyzdvihla velmi milou komunikaci tamní obsluhy, zrzavý pán s drdolem sršel vtipem a dobrou náladou, takže pak ani moc nereptáte, když po vás pak chce 80 Kč za Plzeň. Já tentokrát vyměnila aperol za bombardino (99 Kč bez gopassu), které jsem si s ovocným řezem (109 Kč) vychutnala na prosluněné medvědínské terásce a posuďte z fotky sami, že do alpské atmosféry to nemělo daleko.

Zdroj: Tomáš Rucký Po pauze jsme přejeli do Svatého Petra, který se hlavně nyní v prosinci drží celý den ve stínu, takže sjezdovky jsou tady tvrdé i odpoledne. V provozu je tu aktuálně červená sjezdovka FIS, modrá sjezdovka Turistická a sjet se dá do Hromovky po červené sjezdovce Hromovka II.

Zdroj: Tomáš Rucký Osobně tu mám nejradši horní část červené sjezdovky FIS, která tu má svižný sportovní sklon a na které se krásně carvovalo i v pozdním odpoledni. Ačkoli v době naší návštěvy nebyly v provozu sjezdovky Hromovka I a černá World Cup sjezdovka, byly na nich nasněžené hromady sněhu a je otázkou krátkého času, kdy i tyto tratě budou v provozu.

Zdroj: Tomáš Rucký Celkově mě dobré sněhové podmínky ve Špindlerově Mlýně mile překvapily, díky nedávné oblevě jsem si myslela, že z tratí bude čistý led, nicméně ráno na nás čekal velmi příjemný povrch sjezdovek, do kterého se lyže zakusovaly skoro sami. Později odpoledne byly znát akorát „vyšoupané“ ledové plotny, kdo měl ale nabroušené hrany, hravě si s nimi poradil. Na některých místech byly nafoukané hromady sněhu ze sněžných děl, ty by ovšem v době zveřejnění našeho reportu měly být už „roztažené“.

Zdroj: Tomáš Rucký V provozu jsou v tuto chvíli i dětské parky s pojízdnými pásy, které najdete u spodních stanic lanovek na Medvědíně i ve Svatém Petru. Parky jsou oplocené a jsou vybavené pojízdným pásem a slalomovými zvířaty, ceník lekcí zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Skipas do Špindlerova Mlýna nakoupíte výhodněji online při založení tzv. gopassu, na který pak dále můžete sbírat bonusy nebo s ním máte i levnější občerstvení. Pokud ještě svůj gopass nemáte a chcete se vyhnout případné frontě v ranní špičce před pokladnou, jsou tu pro vás nově připravené Pick Up boxy, které jsou v provozu 24 hodin denně. Prozatím je najdete u pokladen na Hromovce a Medvědíně, později přibyde jeden ještě ve Svatém Petru.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká špindlerovských skipasů, mají flexibilní ceny, tedy závisí na vytíženosti střediska, klimatických podmínkách a také době, kdy skipas zakupujete a obecně platí čím dříve, tím levněji. Ke dni 22.12.2021 tedy můžete například celodenní skipas na 2.1.2022 zakoupit za 440 Kč.

Zdroj: Tomáš Rucký

Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           2 h

Skipasy zakoupené v den návštěvy na místě na pokladně:

Celodenní skipas dospělý                                                                 1190 Kč

Senior/Junior                                                                                     800 Kč

Děti (6-11 let)                                                                                   960 Kč

Děti do 6-ti let                                                                       zdarma (v doprovodu rodiče)

Skipasy zakoupené dopředu online – flexi ceny:

Celodenní skipas dospělý                                                      cena skipasu závisí na obsazenosti střediska, počasí a dalších externích faktorech. Čím dříve zakoupíte, tím levněji lyžujete

                                                                                               (například 2.1.2022 stojí celodenní skipas 440 Kč k datu 22.12.2021)

Webové stránky                                                                                www.skiareal.cz

Zdroj: Tomáš Rucký

Ve Špindlerově Mlýně jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Tipy SNOW tour: Špindlerův Mlýn Tipy SNOW tour: Špindlerův Mlýn Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 7. 1. 2022 15:25 Nahlásit obsah