Jak přestat jíst v noci, abyste zbytečně nepřibírali: Usínejte ve stejný čas a vyřaďte z domu všechny nezdravé potraviny

Jak přestat jíst v noci, abyste zbytečně nepřibírali: Usínejte ve stejný čas a vyřaďte z domu všechny nezdravé potraviny Zdroj: Shutterstock.com

Dali jste si novoroční předsevzetí, že zhubnete? Snažíte se jej pravděpodobně plně dodržovat hlavně přes den. Možná však patříte k těm lidem, kteří pozdě večer a v noci až příliš často otevírají ledničku a dávají si něco dobrého na zub. Jak se tedy nočnímu jezení vyhnout a neporušit tak svůj dietní plán?

Jezte přes den pravidelně a vyváženě

I když jste si předsevzali, že zhubnete, neměli byste v průběhu dne hladovět. V opačném případě si vaše tělo večer a v noci samo řekne, že má obrovský hlad. Naordinujte si zdravý jídelníček plný ovoce, zeleniny, masa, mléčných výrobků, oříšků, semínek, luštěnin i celozrnných výrobků. Stravujte se pravidelně, ideálně v rámci pěti denních chodů. Díky tomuto přístupu se vyhnete pocitu hladu, ale také únavy, špatné koncentrace a podrážděnosti, ke kterým by vás mohlo dovést právě hladovění nebo nepravidelné stravování.

Tip: V každém denním chodu konzumujte jídla s vysokým obsahem bílkovin. Bílkoviny vás zasytí a předejdou také tomu, abyste dělali noční nájezdy na ledničku.

Zdroj: Shutterstock.com Choďte spát ve stejný čas

Jasně vymezený režim by neměl mít pouze váš jídelníček. Vymezte si také přesnou dobu, kdy budete každý den uléhat večer do postele a tento čas skálopevně dodržujte. Zabráníte tím ponocování, během kterého máte tendence přijímat nadbytečné množství kalorií. Díky pravidelnému spánkovému režimu se navíc každý den vydatně vyspíte, za což vám vaše tělo po psychické i fyzické stránce jenom poděkuje.

Vyhněte se stresu a přestaňte zajídat své emoce

Spousta lidí se pozdě večer a v noci přejídá, i když nemá ve skutečnosti vůbec hlad. Nočním jezením totiž často potlačují své emoce, jako je smutek a hněv. Přejídáním se také zbavují stresu, který se v nich v průběhu dne nahromadil. Tento přístup rozhodně není dobrý. Dle výzkumů totiž tímto nočním jezením zkonzumujete až 25 procent doporučené denní energie.

Když jste nervózní nebo vystresovaní, zapomeňte na jídlo a přistupte raději k jiným způsobům relaxace a uvolnění negativních emocí. Dopřejte si večer relaxační koupele, zacvičte si jógu nebo se půl hodiny procházejte na čerstvém vzduchu.

Zdroj: Shutterstock.com Vyřaďte z domu všechny nezdravé potraviny

Jestliže se pozdně večerního či nočního jezení opravdu nedokážete vzdát, vyřaďte ze své ledničky a spižírny všechny nezdravé potraviny. Zbavte se zvlášť cukrovinek, smažených pochoutek i dalších potravin s vysokým obsahem cukrů a tuků. Když bude toto nezdravé občerstvení nedostupné, je pravděpodobné, že večer sáhnete po něčem zdravějším.

Co jíst, když máte opravdu hlad

Jestliže máte pozdě večer nebo v noci opravdu hlad, dopřejte si menší občerstvení, které je lehké a zdravé a které navíc uleví vašemu žaludku. Co vše si můžete například dopřát?

  • hrst pistácií
  • hrst dýňových semínek
  • jogurt nebo tvaroh
  • kiwi
  • banán
  • malou mističku jahod nebo třešní
  • hrst směsi se sušeným ovocem, ořechy a semínky
  • talíř čerstvé zeleniny
Autor:
Publikováno: 9. 1. 2020 13:16 Nahlásit obsah