Nenarozená holčička měla v bříšku parazitické dvojče: Lékaři ji včas zachránili

Nenarozená holčička měla v bříšku parazitické dvojče: Lékaři ji včas zachránili Zdroj: Shutterstock.com

Svět medicíny je stále plný překvapení. I v dnešní době se setkáte s případy, které nejsou dosud popsány v lékařských knihách. Své by mohla vyprávět nastávající kolumbijská maminka, u které probíhalo těhotenství po celých sedm měsíců zcela normálně. Až poté si lékaři všimli, že její miminko má dvě pupeční šňůry. Co následovalo potom?

Miminko se dvěma pupečními šňůrami

Mladá kolumbijská maminka Monica Vega navštěvovala poctivě během svého těhotenství všechny potřebné lékařské prohlídky. Na základě nich ji lékaři ujišťovali, že její těhotenství probíhá naprosto běžně. Jaké pak ale bylo její překvapení, když v sedmém měsíci svého těhotenství podstoupila ultrazvuk.

Zdroj: Losinformantes.co Gynekolog si během něj všimnul, že její nenarozená holčička má dvě pupeční šňůry. V jejím bříšku pak rozeznal cizí těleso, které bylo spojené právě s druhou pupeční šňůrou. Šlo o jasný případ parazitického dvojčete, kvůli kterému bylo zdravé miminko bezprostředně ohroženo na životě.

„Ve světě už lékaři podobné případy zaznamenali. Na parazitické dvojče však přišli vždy až po narození dítěte. Řekl bych, že až v případě Monicy Vega je to vůbec poprvé, kdy lékaři parazitické dvojče v těle miminka diagnostikovali už před jeho narozením. Díky tomu jsme mohli zasáhnout včas a parazitické dvojče odstranit. Narozené miminko se v současnosti těší skvělé kondici,“ uvedl ošetřující lékař venezuelské maminky Miguel Parra.

Parazitické dvojče: Podobá se nádoru, který ohrožuje na životě

Venezuelští porodníci, kteří se o nastávající maminku starali, se rozhodli, že její holčičku přivedou na svět v jejím 37. týdnu císařským řezem. Chtěli tak zabránit tomu, aby v jejím bříšku parazitické dvojče stále rostlo a případně poškodilo její vnitřní orgány.

Zdroj: Losinformantes.co Holčička, která se Monice Vega narodila, dostala jméno Itzamara. Zdánlivě vypadala jako zdravé miminko a rozhodně byste neřekli, že je s ní něco v nepořádku. Tato holčička se však narodila se svým dvojčetem, které rostlo uvnitř jejího bříška.

Lékaři proto ihned po porodu poslali malou Itzamaru na ultrazvuk, aby zjistili, zda její parazitický sourozenec nějak neovlivnil části jejího tělíčka. Následně Itzamara podstoupila operaci bříška, během níž specialisté odstranili parazitické dvojče. Miminko se v současné době zotavuje v nemocnici a podle venezuelských médií je v dobrém stavu.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak vzniká parazitické dvojče? Existují dvě teorie

Parazitické dvojče neboli fetus in fetu je vývojová abnormalita, při níž se nahromaděná tkáň uvnitř lidského těla podobá lidskému plodu. Princip parazitického dvojčete poprvé v roce 1808 popsal Georgie William Young.

Existují dvě teorie vzniku parazitického dvojčete:

  • První teorie říká, že parazitické dvojče se nejprve vyvíjí odděleně jako další embryo. V tomto případě jde tedy o dvoučetné těhotenství, které vzniklo z jednoho zralého vajíčka oplodněného jednou spermií. Tato jednovaječná dvojčata vedle sebe žijí „idylicky“ jako embrya pouze první týdny a sdílejí společnou placentu. Následně jeden plod obalí a obklopí plod svého druhého dvojčete. Obalené dvojče se následně stává parazitem, je bez mozku a některých vnitřních orgánů. Parazitické dvojče navíc nedokáže přežít a fungovat bez svého hostitelského dvojčete.
  • Druhá teorie říká, že parazitické dvojče není nic jiného než velmi vzácnou formou zralého teratomu. Teratom je druh tumoru (nádoru), který se skládá z několika druhů lidských tkání. A to svalů, kostí nebo vlasů.

V každém případě se podle lékařů parazitické dvojče chová jako nádor, který dospělého člověka ohrožuje na životě. Případ fetus in fetu se objevuje zhruba u jednoho dítěte z 500 tisíc živě narozených dětí.

Autor:
Publikováno: 5. 4. 2019 12:00 Nahlásit obsah