Při plnění výzvy na TikToku zemřela v Itálii desetiletá školačka. Blackout Challenge ji stála život

Při plnění výzvy na TikToku zemřela v Itálii desetiletá školačka. Blackout Challenge ji stála život Zdroj: lettoquotidiano.it

Sociální síť TikTok je oficiálně povolená pro uživatele starší 13 let. Bohužel na tuto populární síť s krátkými videy běžně chodí mnohem mladší děti. A to i v Česku. Že pro ně může být TikTok velmi nebezpečný, dokazuje i případ desetileté italské školačky. Tato dívka dostála výzvě Blackout Challenge, za kterou bohužel zaplatila životem.

Výzva holčičku nabádala, aby se dostala do bezvědomí

Děti, které v současnosti tráví v důsledku pandemie koronaviru více času doma, se snaží volný čas mezi distanční výukou vyplnit různým způsobem. Často hrají online hry a mnohdy bez vědomí rodičů nedají ránu ani bez některých sociálních sítí. Alarmujícím příkladem je sociální síť TikTok obsahující krátká videa, na kterou běžně chodí už osmileté děti. 

Odborníci poukazují na to, že rodiče by měli průběžně mapovat, co dělá jejich dítě na internetu. Svým chováním se totiž vystavují kyberšikaně, útoku pedofila, ale i ohrožení svého zdraví či života. Své o tom v současnosti vědí italské úřady, které vyšetřují smrt desetileté školačky Antonelly Sicomero. Ta se 20. ledna škrtila páskem doma v koupelně, protože chtěla splnit tiktokovou výzvu Blackout Chalenge.

V rámci této výzvy se u sebe uživatelé TikToku snaží různými způsoby vyvolat mdloby či se dostat do bezvědomí. Antonella se bohužel již nedokázala vymanit ze sevření pásky a kvůli této “zkoušce odvahy” se udusila.

Zdroj: Pixabay.com Antonellu v koupelně našla její mladší sestra

Bezvládnou desetiletou dívenku jako první v koupelně rodinného domu v italském Palermě našla její pětiletá sestra. Antonellu v bezvědomí zdravotníci okamžitě převezli do nedaleké nemocnice, museli již bohužel konstatovat mozkovou smrt. Rodiče dívenky se rozhodli, že její tělesné orgány darují potřebným.

“Vůbec jsme nevěděli, že se dcerka takové hry účastní. Mysleli jsme, že se na TikToku dívá jenom na videa s tanečními choreografiemi. Ale že na TikToku bude takové zvěrstvo, to jsme vůbec netušili,” řekl dívenčin otec Angelo Sicomero médiím.

Zdroj: Leggilo.org Událost vyvolala diskusi o dětských online aktivitách

Tragická smrt desetileté dívky rozpoutala v Itálii obrovskou diskusi o přísnější regulaci dětských online aktivit. Sám starosta města Palerma Leoluca Orlando uvedl, že diskutovat o tom, co dělají děti na internetu, se mělo již dávno. A to hlavně s ohledem na pandemii koronaviru, kvůli níž tráví děti se svým chytrým telefonem, tabletem nebo počítačem až několik hodin denně.

Na základě tohoto případu italský úřad na ochranu osobních údajů v pátek 22. ledna sociální síti TikTok nařídil, aby v Itálii zablokovala všechny uživatelské účty, u kterých nelze bezpečně zjistit věk. Tyto účty budou deaktivovány minimálně do 15. února.

Autor:
Publikováno: 27. 1. 2021 15:41 Nahlásit obsah