V Česku zemřelo první dítě s covidem, potvrdil ÚZIS. Šlo o osmiletou holčičku

V Česku zemřelo první dítě s covidem, potvrdil ÚZIS. Šlo o osmiletou holčičku Zdroj: Shutterstock

K 3. březnu zemřelo v Česku s novým koronavirem už 20 941 osob. Jak dokazují oficiální údaje ministerstva zdravotnictví, covid-19 má v tuzemsku první dětskou oběť. Koncem letošního února s covidem bohužel v Česku zemřelo první dítě mladší 15 let.

Ministerstvo zdravotnictví každý den zveřejňuje statistiky, z nichž můžete vyčíst mnohé o aktuálním epidemiologickém dění v Česku. Bohužel ze statistiky úmrtí vyplývá, že covid-19 má v Česku poprvé na svědomí smrt dítěte.

V údajích ministerstva zdravotnictví konkrétně najdete, že s covidem letos 22. února zemřela osmiletá dívenka z okresu Plzeň-sever. Tuto informaci médiím potvrdila mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová, která uvedla, že více informací s ohledem na ochranu osobních údajů a další platnou legislativu sdělit nemůže.

Před několika měsíci se ve statistikách úmrtí ministerstva zdravotnictví objevila informace o úmrtí dítěte ve věku 0 let, které zemřelo na Liberecku v pondělí 23. listopadu. Šlo konkrétně o mrtvě narozené miminko, které se narodilo ženě nakažené koronavirem.

Tento údaj byl ze statistiky úmrtí zveřejňované ministerstvem zdravotnictví dodatečně smazán. Z jakého důvodu? Podle mluvčí ÚZIS Lenky Svobodové se zdravotníci dohodli, že do statistik nebudou započítávat mrtvě narozené děti.

Autor:
Publikováno: 4. 3. 2021 10:17 Nahlásit obsah