Zemřel baskytarista rockové skupiny The Smiths. Andy Rourke se dožil pouhých 59 let

Zemřel baskytarista rockové skupiny The Smiths. Andy Rourke se dožil pouhých 59 let Zdroj: Shutterstock

Příznivce britské rockové kapely The Smiths zasáhla velmi smutná zpráva. V pouhých 59 letech zemřel její hvězdný baskytarista Andy Rourke. O smrti tohoto slavného hudebníka informoval jeho kolega Johnny Marr na sociálních sítích. Andy Rourke prohrál v pátek 19. května 2023 svůj dlouhý boj s rakovinou slinivky.

“This Charming Man”, “Some Girls Are Bigger Than Others” nebo “There Is a LIght That Never Goes Out”. To jsou největší vypalovačky britské rockové skupiny The Smiths, na nichž se nezapomenutelně podílel i baskytarista této formace Andy Rourke.

Bohužel tento známý britský hudebník v pátek 19. května 2023 zemřel. V pouhých 59 letech se mu stala osudnou rakovina slinivky.

“S hlubokým zármutkem oznamujeme, že Andy Rourke zemřel pod dlouhém boji s rakovinou slinivky. Na Andyho budou lidé, kteří ho znali, vzpomínat jako na laskavou a krásnou duši. Hudební fanoušci si jej budou stále připomínat jako mimořádně nadaného hudebníka. V této smutné době žádáme o soukromí,” napsal na sociálních sítích Rourkův dobrý přítel a kolega z kapely The Smiths Johnny Marr.

Britská rocková skupina The Smiths působila na hudební scéně pět let - od roku 1982 do roku 1987. Přesto se nesmazatelně zapsala do paměti hudebních fanoušků, publicistů i kritiků. Tato formace patřila k nejvýznamnějším kapelám své doby, a právě v osmdesátkách bořila žebříčky hitparád po celém světě.

Po rozpadu kapely The Smiths se Andy Rourke věnoval hudbě i nadále. Spolupracoval například se zpěvačkou Dolores O´Riordanovou z The Cranberries, se skupinami Killing Joke nebo The Pretenders.

“Naše přátelství jsme udržovali v průběhu let bez ohledu na to, kde jsme byli nebo co se dělo. Je otázkou osobní hrdosti i smutku, že naposledy Andy hrál na pódiu se mnou a mojí kapelou v Maddison Square Garden v září 2022. Byl to výjimečný okamžik, který jsme sdíleli s mou rodinou a jeho ženou a spřízněnou duší Francescou. Andyho si bude navždy pamatovat jako milou a krásnou duši každý, kdo ho znal. Dobrá práce Andy. Budeš nám chybět brácho. Johnny,” vzkázal dále svému zesnulému příteli Andymu Rourkovi Johnny Marr, který v The Smiths působil jako kytarista.

Zdroj: Deadline.com, Instagram.com/johnnymarrgram, Twitter.com/Johnny_Marr

Autor:
Publikováno: 22. 5. 2023 13:58 Nahlásit obsah