Zemřela filmová Rusalka. Herečce a baletce Janě Adrsové bylo 83 let

Zemřela filmová Rusalka. Herečce a baletce Janě Adrsové bylo 83 let Zdroj: Shutterstock

Národní divadlo zveřejnilo velmi smutnou zprávu. Ve svém prohlášení uvedlo, že ve věku 83 let zemřela ve čtvrtek 16. února 2023 česká tanečnice, herečka a bývalá sólistka Laterny magiky Jana Adrsová. Jejím nejznámějším filmovým počinem byla hlavní role Rusalky ve stejnojmenném snímku z roku 1962.

“Národní divadlo s lítostí oznamuje, že 16. února zemřela ve věku 83 let tanečnice a herečka, bývalá sólistka Laterny magiky. Vyjadřujeme rodině a pozůstalým upřímnou soustrast,” napsalo Národní divadlo ve svém prohlášení.

Jana Adrsová se narodila 8. srpna 1938 v Praze, kde také vystudovala taneční konzervatoř v oboru balet. V roce 1957 nastoupila na své první angažmá do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. O dva roky později se stala součástí scény Laterny magiky, kde působila až do konce své aktivní taneční kariéry.

Zdroj: Shutterstock Kromě tance se Jana Adrsová věnovala také herectví. V roce 1962 zazářila ve filmu Rusalka režiséra Václava Kašíka, v němž brilantně ztvárnila hlavní roli Rusalky. Objevila se i jako lesní panna ve filmovém zpracování inscenace Strakonický dudák (1955), v pohádce Jak se Franta naučil bát (1959), ve filmu Dvanáctého (1963), v komedii Hry lásky šálivé (1971) nebo v pohádce Kočičí princ (1978).

Manželem Jany Andrsové byl violoncellista a hudební pedagog Alexandr Večtomov (1930-1989), se kterým měla celkem tři dcery. Jana Andrsová ukončila coby primabalerína své aktivní taneční angažmá poměrně brzy, a to v roce 1978. 

“Jana byla v angažmá Laterny magiky do roku 1978, ale v posledních dvou letech již nenastudovala nové role, ale věnovala se své rodině. Součástí kolektivu, byť již neformálně, ale byla po celý život, navštěvovala všechny nové premiéry a její vzpomínky na Laternu magiky jsou také zachyceny v publikaci Laterna magika – Zlatá éra očima pamětníků, která vyšla v roce 2018,” dodalo Národní divadlo ve svém prohlášení.

Zdroj: Narodni-divadlo.cz, Cs.wikipedia.org, Csfd.cz
Autor:
Publikováno: 17. 2. 2023 13:12 Nahlásit obsah