Zemřela máma Krkonošských pohádek Věra Jordánová. Režisérce oblíbeného večerníčku bylo 94 let

Zemřela máma Krkonošských pohádek Věra Jordánová. Režisérce oblíbeného večerníčku bylo 94 let Zdroj: Shutterstock

Krkonošské pohádky patří k nejoblíbenějším televizním pořadům. Také jste na nich vyrůstali a nemohli se dočkat, až je budou znovu dávat v televizi? V tom případě pro vás bohužel máme špatnou zprávu. Ve věku 94 let zemřela 13. listopadu 2022 režisérka Krkonošských pohádek Věra Jordánová. Její smrt potvrdila ČTK dcera Jana Procházková.

Televizní režisérka Věra Jordánová je podepsána pod desítkami titulů z tvorby Československé televize. Nesmazatelně jsou s ní spojeny především Krkonošské pohádky, které režírovala v letech 1974 až 1984 ve spolupráci s kameramanem Františkem Němcem.

Krkonošské pohádky s chamtivým a lakomým Trautenberkem, s jeho poddanými Kubou, Ančí a hajným a také s bájným vládcem hor Krakonošem patří k jediným hraným českým večerníkům. Tento večerníčkový seriál natočený v letech 1974 až 1984 režisérkou Věrou Jordánovou má celkem 20 desetiminutových dílů, na které se s láskou podívají i dnešní děti.

Každý díl z Krkonošských pohádek je přitom založen na podobném principu. Trautenberk se na úkor Krakonoše pokusí získat nějakou výhodu. Loví například v Krakonošově revíru, topí Krakonošovým dřevem, suší Krakonošovu louku nebo chce peříčko z Krakonošovy sojky. Za svou lakotu a chamtivost je následně Trautenberk Krakonošem náležitě vytrestán. 

Že se Krkonošské pohádky stále těší obrovské oblibě, dokazuje i fakt, že byly v roce 2013 na základě divácké ankety vyhlášeny nejlepším českým večerníčkem všech dob. Režisérka Věra Jordánová, která odešla v 13. listopadu 2022 na věčnost v úctyhodných 94 letech, nám zde po sobě zanechala nádherné dílo, na které bude vždy radost se podívat.

Zdroj: Lidovky.cz, Wikipedia.org, Csfd.cz

Autor:
Publikováno: 14. 11. 2022 12:58 Nahlásit obsah