Co dělat v září na zahradě: Sklízet, zastřihovat, rýt i vysévat

Co dělat v září na zahradě: Sklízet, zastřihovat, rýt i vysévat Zdroj: Shutterstock

Ač se to nezdá, v září bývá na zahradě nejvíc práce. Jde totiž nejen o čas sklizně. Co tedy dělat v září na zahradě, abyste se mohli ze své zeleninové a ovocné úrody těšit i příští rok?

Pusťte se do sklizně jablek, hrušek a švestek

Září je dobou sklizně jablek, hrušek a švestek. Ovoce, které natrháte, si vždy pečlivě prohlédněte. Pokud jsou jablka a hrušky otlučené nebo napadané hmyzem, rozhodně je neukládejte na zimu, ale ihned zužitkujte například na kompot nebo mošt.

Zdroj: Shutterstock Září je časem sklizně vinné révy i rakytníku

Pěstujete na zahradě vinnou révu? V září se pusťte do její sklizně. Důležité je, abyste hrozny nechali co nejvíc dozrát, aby byly sladké. Při sklizni hrozny vinné révy opatrně odstřihněte a zastřihněte i vrcholky samotných rostlin.

V září můžete na své zahradě sklízet také rakytník řešetlákový. Velmi však záleží na odrůdě, kterou máte. Pokud pěstujete odrůdu Leikora, sklízejte ji v první polovině září. Odrůda rakytníku Hergo je zase ke sklizni vhodná až na přelomu září a října.

Příkladně se postarejte o jahodníky

Co dále dělat v září na zahradě? Je na čase, abyste se příkladně postarali o jahodníky. Ze stávajících keříků odstraňte suché listy, kolem dokola je okopejte a přihnojte hnojivem bohatým na draslík. Září je také ideálním časem pro to, abyste si založili nové záhony jahod.

Zdroj: Shutterstock Pusťte se do sklizně zeleniny

V září na své zeleninové zahrádce skliďte dýně, patizony, melouny, kořenovou zeleninu, košťálovou zeleninu, cibuli či česnek. Po sklizni zeleninové záhony pořádně vyplejte a důkladně je zryjte.

V září pouze nesklízejte, ale také vysévejte

Během září nemusíte na své zahradě pouze sklízet, můžete se pustit do dalšího pěstování zeleniny. Na volné záhony vysejte například ředkvičky, špenát, polníček, petrželku nebo kopr a na podzim se můžete těšit ještě z další úrody.

Zdroj: Magazinzahrada.cz, Goodhousekeeping.com

Autor:
Publikováno: 3. 9. 2021 11:00 Nahlásit obsah