Hnojení jahod: Kdy a čím hnojit, abyste měli bohatou sklizeň

Hnojení jahod: Kdy a čím hnojit, abyste měli bohatou sklizeň Zdroj: Shutterstock.com

Pochutnáváte si rádi na jahodách? Aby se vám jahodníky, které pěstujete na zahradě, odvděčily bohatou úrodou, je na čase je přihnojit. Na výběr máte hned několik typů průmyslových i přírodních hnojiv, díky kterým se můžete v létě těšit na záplavu sladkých červených plodů. Čím tedy jahody hnojit?

Jahodám prospívají hnojiva s obsahem dusíku, draslíku či železa

První živiny byste měli jahodníkům dopřát v době, když jim začnou rašit nová listová srdéčka. Hnojení jahod provádějte velmi opatrně, abyste zbytečně nepopálili mladé listy jahodníků. V době, kdy začnou jahody kvést, tedy zhruba v polovině května, byste je měli také přihnojit.

Použijte hnojiva, která obsahují živiny, které jahody potřebují. Tato hnojiva by měla obsahovat zejména dusík, draslík a fosfor. Bohatou úrodu vám kromě těchto minerálních látek zajistí také železo, vápník, hořčík a draslík. Například dusík má vliv na zdravý růst rostliny. Kromě toho spolu s draslíkem podporuje kvetení, a tím pádem plodnost. Pokud má navíc jahodník nedostatečný přísun vápníku, hořčíku a železa, jeho listy mají sklon ke žloutnutí.

Zdroj: Shutterstock.com Čím jahody hnojit? Vyzkoušejte průmyslová i přírodní hnojiva

Jahodníky, které pěstujete na zahradě, můžete na jaře přihnojovat jak průmyslovými, tak přírodními hnojivy. Co se týče průmyslových hnojiv, rozhodněte se pro hnojivo, které je speciálně určené na hnojení jahod. Pokud se v těchto typech hnojiv nevyznáte, poradí vám v každém zahradnictví či hobbymarketu. Jahody můžete konkrétně přihnojit těmito průmyslovými hnojivy:

  • Kristalon na jahody
  • Bopon na jahody
  • Cererit s guánem na jahody

Tip: Přesné dávkování se dočtete na obalu průmyslových hnojiv.

Zdroj: Shutterstock.com Přírodní hnojiva na jahody

Kravský hnůj (příp. koňský hnůj) - Pokud ale máte strach, že byste jahodníky klasickým hnojem popálili, kupte si v zahradnictví či hobbymarketu granulovaný kravský hnůj, u něhož popálení listů nehrozí. Ke každé rostlině jahodníku přidejte zhruba polévkovou lžíci granulí.

Slepičí trus - Slepičince jsou ideální pro přihnojování jahod v polovině května. Najdete v nich dusík, fosfor a draslík, tedy minerální látky, které jahodníky tolik potřebují.

Zákvas z kopřiv - Jak si zákvas z kopřiv připravit a jakým způsobem jej při hnojení jahod používat, jsme pro vás sepsali v tomto článku.

Čím hnojíte jahody vy? Podělte se s námi v komentářích o své zkušenosti.

Autor:
Publikováno: 5. 5. 2020 10:35 Nahlásit obsah