Známe nejlepší přírodní hnojivo na jahody: Vsaďte na kopřivy, chemie proti nim nemá šanci

Známe nejlepší přírodní hnojivo na jahody: Vsaďte na kopřivy, chemie proti nim nemá šanci Zdroj: Shutterstock.com

Pěstujete na zahradě nebo ve velkém květináči na balkóně jahody? Jistě se už teď těšíte na červnovou a červencovou úrodu sladkých a chutných červených plodů. Abyste si mohli jahod užívat do sytosti, právě nastává vhodný čas k tomu, abyste jahodníky přihnojili. Zapomeňte ale na chemii, vyzkoušejte přírodní hnojivo vyrobené z kopřiv.

Chemické hnojivo na jahody? Zkuste přírodní alternativu

Většina dnešních zahrádkářů má ve zvyku každé jaro kupovat v drogeriích nebo zemědělských potřebách chemické hnojivo na jahody. Rostliny jahodníku přihnojují do té doby, než na nich vykouknou první květy. Ať už toto hnojivo použijete v granulích nebo v tekuté formě, počítejte s jedním. Chemií zbytečně ničíte přirozené půdní mikroorganismy a měníte pH půdy.

Zákvas z kopřiv: To nejlepší pro jahody

Na jahody si naopak připravte zcela přírodní hnojivo. Je velmi účinné a takřka nic nestojí – jen procházku do přírody. Vydejte se na louku nebo na kraj lesa a rukavicemi si do koše natrhejte kopřivy. Ač byste to možná neřekli, právě kopřivy jsou tím nejlepším možným hnojivem na jahody, ale i na další rostliny, které pěstujete na zahradě.

Zdroj: Shutterstock.com Kopřivy ovšem na záhonek nepatří v čerstvém stavu. Nejprve si z nich musíte vyrobit zákvas (neboli jíchu), který obsahuje spoustu dusíku, fosforu, zinku, draslíku nebo železa. Tyto látky, na něž je kopřiva tak bohatá, jsou velmi důležité pro růst rostlin. Jak tedy postupovat při výrobě kopřivového zákvasu?

  • Připravte si větší plastový nebo kovový kbelík a naplňte jej do jeho tří čtvrtin čerstvě nasekanými kopřivami.
  • Kbelík s kopřivami zalijte až po jeho okraj dešťovou vodou.
  • Každý den kopřivový zákvas pečlivě promíchejte.
  • Vzniklou směs nechte v kbelíku dva až tři týdny odstát. Po této době by měla být zkvašená, proto se nelekněte, že nebude příliš libě vonět.

Jakým způsobem jahody přihnojovat? I přírodní hnojení má své zásady

I když kopřivový zákvas trochu zapáchá, na jahody působí přímo blahodárně. Před samotným použitím jej ale zřeďte, abyste rostlinky jahodníku nespálili. Zákvas z kopřiv přitom přidávejte do vody na zalévání v poměru 1:50 (tj. 1 díl kopřivového zákvasu a 50 dílů vody). Tento roztok nalévejte ke kořenům jahodníku a používejte jej jako jeho podpůrné hnojivo zhruba jednou až dvakrát do týdne (ještě před vykvetením květů).

Tip: Bojujete na zahradě se mšicemi? Potom si zředěný kopřivový zákvas nalijte do rozprašovače a napadené části rostlin touto směsí rovnoměrně postříkejte. Po mšicích už nebudou ani památky.

Zdroj: Shutterstock.com

Zákvasem z kopřiv pohnojíte prakticky celou zahrádku

Pustíte se letos na jaře do výroby zákvasu z kopřiv? V tom případě počítejte s tím, že toto alternativní přírodní hnojivo, které je dostupné pro kohokoliv, vám letos zajistí mnohem vyšší sklizeň jahod.

Zředěným zákvasem z kopřiv však nemusíte zalévat pouze kořínky jahodníků. Jednou měsíčně jím můžete přihnojovat také ostružiníky, maliníky, rajčata, papriky, ovocné stromy nebo okrasné rostliny. Díky tomuto postupu nebude mít chemie u vás na zahradě sebemenší šanci!

Autor:
Publikováno: 12. 4. 2019 10:00 Nahlásit obsah