Jak mít zářivě bílé záclony jako v první den nákupu: Na domácí bělení zašedlých záclon použijte sůl, ocet i prášek do pečiva

Jak mít zářivě bílé záclony jako v první den nákupu: Na domácí bělení zašedlých záclon použijte sůl, ocet i prášek do pečiva Zdroj: Shutterstock.com

Zašedlé záclony na oknech nejsou rozhodně dobrou vizitkou. Chtěli byste, aby byly zářivě bílé jako dřív? Navrátit bělostnou krásu záclonám můžete i pomocí několika jednoduchých triků. Při bělení záclon si přitom vystačíte se surovinami, které běžně najdete doma. Jde totiž o sůl, ocet nebo prášek do pečiva.

Bělení záclon pomocí kuchyňské soli

Říká se, že sůl je nad zlato. Při domácím bělení záclon toto pořekadlo platí dvojnásob. Nejprve si připravte roztok ze tří litrů teplé vody a dvou vrchovatých lžic kuchyňské soli. V tomto roztoku nechte po dobu tří hodin namočené záclony, poté je klasicky vyperte v pračce.

Zdroj: Shutterstock.com I díky prášku do pečiva budou vaše záclony zářivě bílé

Velké divy udělá při domácím bělení záclon také obyčejný prášek do pečiva. Dva balíčky rovnou přidejte do bubnu pračky a zašedlé záclony klasicky vyperte. Jestli zrovna nemáte prášek do pečiva po ruce, zkuste jej nahradit jedlou sodou.

Použijte také vinný nebo kvasný ocet

K bělení záclon použijte také klasický ocet. Můžete přitom použít, jak vinný tak kvasný neboli lihový ocet. Zašedlé záclony nejprve na několik hodin namočte do roztoku dvou litrů teplé vody a pěti polévkových lžic octa. Následně dejte prát záclony do pračky. Aby bylo bělení záclon opravdu dokonalé, do bubnu pračky navíc přilijte jeden hrnek octa.

Zdroj: Shutterstock.com Jak předejít zašedlým záclonám? Základem je jejich správné praní

Aby byly záclony zářivě bílé a vypadaly jako v první den nákupu, naučte se je správně prát. Ideální je, abyste záclony prali ručně. Existuje totiž nižší pravděpodobnost, že při ručním praní změní barvu nebo se mechanicky poškodí. Záclony perte nejlépe klasickým jádrovým mýdlem (tzv. jelenem), které při praní nastrouhejte na hrubém struhadle. K praní záclon můžete používat také mýdlové vločky nebo další přípravky na bázi mýdla. Použít lze také prací prášek určený na bílé prádlo.

Ať už záclony perete ručně, nebo v pračce, je důležité, abyste se vyhnuli aviváži. Právě aviváž způsobí, že záclony zbytečně zašednou. Bez aviváže tak záclony vydrží déle bílé. Preventivně při každém praní nových bílých záclon můžete použít i ocet, sůl nebo prášek do pečiva. Záclony si opět déle udrží svůj bělostný vzhled.

Autor:
Publikováno: 6. 11. 2020 14:00 Nahlásit obsah