Jak odstranit vosk z ubrusu, oblečení nebo koberce: Pomůže žehlička i mrazák

Jak odstranit vosk z ubrusu, oblečení nebo koberce: Pomůže žehlička i mrazák Zdroj: Shutterstock.com

Během vánočních svátků ve vaší rodině určitě proběhlo několik menších, či větších nehod, s jejichž následky se potýkáte až dosud. Velmi častým povánočním problémem je vosk ze svíčky nakapaný na ubruse nebo koberci. Víte, jakým způsobem tyto skvrny co nejlépe odstranit?

Tipy, jak odstranit skvrny od vosku

V průběhu adventu i vánočních svátků stačila chvilka nepozornosti a problém byl na světě. Pokud se i vám vosk z plápolající adventní svíčky dostal na ubrus, koberec, nebo dokonce na oblečení, možná právě přemýšlíte nad tím, jak se jej zbavit, aby po něm nezůstala jediná památka.

Skvrny od vosku zkuste odstranit pomocí následujících tipů. Abyste se vosku nadobro zbavila, nebojte se mezi sebou tyto návody kombinovat. Navíc je několikrát opakujte do té doby, dokud nebudete s výsledkem naprosto spokojená.

Zdroj: Shutterstock.com Přebytečný vosk seškrábejte nožem

V prvním kroku byste měla přebytečný vosk seškrábat příborovým nožem, a to velmi opatrně. Ubrus a oblečení pokapané voskem následně vytřepte a koberec vysajte.

Oblečení či ubrus vložte do mrazáku

V dalším kroku postupujte tak, že oblečení nebo ubrus od vosku vložte alespoň na jednu hodinu do mrazničky. Poté zkuste vosk ze znečištěného textilu takzvaně vydrolit.

Tip: Při odstraňování skvrn od vosku na koberci jsou zase dobrým pomocníkem kostky ledu vložené do igelitového sáčku. Vosk na koberci opět tímto způsobem zchlaďte, vydrolte a na závěr vysajte.

Zdroj: Shutterstock.com Vezměte si na pomoc žehličku

Vosk z koberce, ubrusu či oblečení rovněž velmi dobře odstraníte pomocí žehličky. Znečištěnou textilii z obou stran obložte silnou vrstvou savého papíru (například novin, papírových ubrousků nebo tzv. pijáku). Následně se pusťte do velmi pomalého přežehlování. Nezapomeňte papír, který nasákne voskem, průběžně vyměňovat za nový.

Tip: Odstranila jste pomocí žehličky vosk, ale zbyla vám na látce ještě mastná skvrna? V přežehlování s pomocí savého papíru ještě nepřestávejte. Velikost mastné skvrny zmenšíte právě následovným přežehlováním.

Ubrus a oblečení vyperte na nejvyšší možnou teplotu

I když se vám z ubrusu či oblečení podařilo dostat většinu vosku, pravděpodobně na těchto textiliích zůstala mastná skvrna. Namočte je proto na dvě hodiny do teplé vody, do které jste přidala odmašťovadlo (například klasický jar na nádobí). Poté své oblečení či ubrus dejte prát do pračky spolu s běžným pracím prostředkem. Je důležité, abyste tyto látky vyprala na nejvyšší možnou teplotu.

Autor:
Publikováno: 27. 12. 2019 13:01 Nahlásit obsah