Jak se zbavit klíšťat na zahradě bez použití chemie: Mějte krátce zastřižený trávník a vytvořte nárazníkové plochy

Jak se zbavit klíšťat na zahradě bez použití chemie: Mějte krátce zastřižený trávník a vytvořte nárazníkové plochy Zdroj: Shutterstock.com

Nemusíte chodit pouze na procházku do přírody, aby se na vás přisálo klíště. Tento drobný parazit, který je přenašečem několika nebezpečných nemocí, si na vás může počíhat i na vaší zahradě. Abyste toto nebezpečí minimalizovali, zkuste klíšťata ze své zahrady vypudit pomocí několika triků. A to bez použití chemie.

Nedejte klíšťatům šanci, aby na vás zaútočila

Klíšťat na zahradě se nikdy zcela nezbavíte. Určitými způsoby však můžete minimalizovat jejich výskyt. Zapomeňte na chemické postřiky. Vsaďte naopak na několik fíglů, při jejichž použití budou mít klíšťata co nejméně šancí, aby na vás zaútočila. Co tedy dělat?

Pravidelně sekejte trávník na velmi krátkou délku

Klíště na zahradě nejčastěji chytnete ve vysoké trávě. Zvlášť pokud má tráva více než 20 centimetrů, je to pro ně naprosto ideální prostředí. Nejúčinnější v boji proti klíšťatům proto je, když budete pravidelně sekat trávník na velmi krátkou délku. Klíšťata si v krátce střiženém trávníku zrovna nelibují. Nemají se totiž kde uchytit a čekat tak na hostitele.

Zdroj: Shutterstock.com Přečnívající trávu nezapomeňte sekat ani u okrajů chodníků či sousedních pozemků. Pokud vám od sousedů na pozemek přečnívají kromě trávy i jiné přízemní rostliny, nebojte se je zlikvidovat.

Tip: Posekanou trávu, v níž se mohou nacházet klíšťata, nikdy nenechávejte na místě. Odneste ji do kompostéru nebo rovnou do kontejneru na bioodpad.

Vytvořte na zahradě nárazníkové zóny

I když pravidelně zastřihujete trávník, určitě na zahradě pěstujete i keře nebo okrasné rostliny. Právě zde mohou mít klíšťata další útočiště. Abyste zabránili jejich volnému přesouvání z místa na místo, vytvořte na zahradě nárazníkové plochy.

Tyto plochy zabrání tomu, aby se klíšťata dostala do míst, kde se volně pohybujete. Jako nárazníkovou plochu v boji proti klíšťatům použijte chodníčky a přístupové cesty, které vydlážděte. Další cestičky v zahradě, které používáte, vysypejte oblázky nebo dřevěnou štěpkou. Klíšťata se přes tyto nárazníkové zóny dále nedostanou.

Zdroj: Shutterstock.com Vysaďte byliny, které klíšťata nenávidí

Klíšťata přenášející celou řadu nemocí od lymské boreliózy až po klíšťovou encefalitidu jsou nejaktivnější od dubna až do října. Abyste jejich výskyt na zahradě minimalizovali, vysázejte si na svém pozemku bylinky, jejichž vůni klíšťata doslova nesnášejí.

Klíšťata odpuzuje zejména vůně levandule, oregana, tymiánu, rozmarýnu, máty, yzopu či pelyňku. Tyto bylinky vysázejte podél záhonků u plotu, ozdobu budou dělat také v okrasných záhoncích uprostřed trávníku nebo třeba v ozdobných nádobách na terase.

Na co dále myslet

Máte-li děti, je důležité, aby měla jejich hrací plocha podklad z dřevěné štěpky, písku, štěrku nebo oblázků. Místo, kde si děti hrají, byste rovněž měli umístit co nejdále od keřů a okrasných rostlin a rovněž od ptačích krmítek. Co nejdále od keřů a ptačích krmítek by se rovněž mělo nacházet vaše venkovní posezení.
Autor:
Publikováno: 22. 5. 2020 11:31 Nahlásit obsah