Jak se zbavit slimáků na zahradě bez užití chemie: Přemnožené plže každý den sbírejte

Jak se zbavit slimáků na zahradě bez užití chemie: Přemnožené plže každý den sbírejte Zdroj: Shutterstock.com

Snad každý zahrádkář v tuto chvíli čelí velké invazi slimáků, kteří si s chutí smlsávají nejen na sazeničkách rostlin, salátech či bylinkách. Aby vám tito obávaní plži nezničili úrodu, vyrazte proti nim do boje. Pokud při jejich likvidaci nechcete použít chemické přípravky, můžete se slimáků na zahradě zbavit zcela přírodní cestou.

Slimáky na zahradě každý den ručně sbírejte

Slimáci milují vlhko a teplo. Letošní květnové počasí jim v tomto směru opravdu nahrává. Jestliže se přemnožili i na vaší zahradě a začínají hodovat na nejrůznějších rostlinkách či plodech, v boji proti těmto plžům vám pomohou rukavice, kbelík a vaše trpělivost.

Slimáky (nejrozšířenějším druhem je na českých zahradách plzák španělský) každý den pečlivě sbírejte a poté se jich zbavte. Někteří zahrádkáři slimáky topí ve vodě. Chcete-li se jich zbavit humánněji, odneste je co nejdál od své zahrady. Ideálně někam k lesu nebo na louku. Ruční sběr rozhodně nepatří k převratné metodě hubení slimáků. Jde ovšem o nejúčinnější způsob, jak se slimáků na zahradě zbavit.

Tip: Jak si usnadnit sbírání slimáků? Večer rozložte na své zeleninové záhonky dřevěná prkna nebo velké listy. Když je ráno odkryjete, spolehlivě pod nimi slimáky najdete.

Zdroj: Shutterstock.com Vysaďte na zahradě bylinky, které slimákům nevoní

Slimáci jsou velmi citliví na vůni některých aromatických bylinek. Nevoní jim zejména levandule, tymián, máta, fenykl nebo pelyněk. Aby se do vaší zeleninové zahrádky dostalo co nejméně těchto nenasytných plžů, vytvořte si kolem ní právě živý plot z některých těchto aromatických bylin.

Připravte si na slimáky past, které neodolají

Slimáci milují pivo. Vyrobte si pro ně proto past, do které se spolehlivě lapí. Zahrabejte do země kelímek od jogurtu nebo uříznutou PET lahev, do kterých nalijte pivo. Slimáci, kteří hodují na vaší zahradě, se v této pasti utopí. Musíte ovšem počítat s tím, že vůně piva může přilákat i další slimáky z okolí.

Pořiďte si indické běžce

Se slimáky na zahradě vám pomohou také indičtí běžci. Jde o druh kachen, pro které jsou slimáci doslova delikatesou. Indický běžec slimáky miluje, ale zeleniny či ovoce, které pěstujete na zahrádce, si vůbec nevšimne. Jestli tedy máte čas a možnosti, pořiďte si páreček těchto kachen, díky kterým budou slimáci na vaší zahradě minulostí.

Zdroj: Shutterstock.com Čím dále odradíte slimáky: Vsaďte na piliny nebo lógr z kávy

  • Okolo rostlin, které pěstujete, nasypte piliny, čistý písek, jehličí nebo rozdrcené vaječné skořápky, které jsou pro tělo slimáka velmi ostré. Plži tak budou mít k rostlince mnohem horší přístup.
  • Kolem rostlin, o kterých si myslíte, že by se na ně mohli slimáci vrhnout, vytvořte svislé zábrany. A to třeba z plastu, plechu nebo dřevěných desek.
  • Vytvořte na zahradě přirozené překážky z dřevěného popelu nebo vápna, kterým se slimáci raději vyhnou. Tyto prostředky fungují pouze za suchého počasí.
  • Přirozenou překážku můžete vytvořit rovněž z širokého pruhu pilin, které polijete kávou s lógrem. Vůně kávy slimáky odpuzuje.
  • Plže na vašem záhonku odpudí vůně také některých volně rostoucích rostlin a bylinek. Své záhony zkuste posypat například drobně nasekaným řebříčkem nebo kapradím.

Jakým způsobem likvidujete slimáky na zahradě vy? Podělte se s námi o své zahrádkářské zkušenosti do komentářů.

Autor:
Publikováno: 5. 6. 2020 12:50 Nahlásit obsah