Jak skladovat burčák, aby nevybouchl?
Letošní burčáková sezona je opět v plném proudu. Už jste si tento částečně zkvašený mošt, který se dělá z plodů vinné révy, také koupili? V tom případě vás jistě zajímá, jak dlouho vám burčák vydrží. Poradíme vám také, jakým způsobem byste měli doma skladovat burčák, aby vám nevybouchl.
Co je burčák a kdy jej můžete pít
Kdo by nemiloval burčák? Tento částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy se v Česku s ohledem na Český vinařský zákon může prodávat výhradně v období od 1. srpna do 1. listopadu daného roku. Burčák je v zásadě meziproduktem při výrobě vína a právě z toho důvodu je vhodný k popíjení pouze několik dnů od začátku kvašení.
Pochutnat si nejčastěji můžete na žlutém burčáku, který se dělá z hroznů bílého vína. Méně častý je rovněž červený burčák, který se zase vyrábí z modrých hroznů.
Zajímá vás, jak poznáte kvalitní burčák z bílých hroznů? Jak uvádíme v našem předchozím článku, zaměřte se na jeho barvu, míru zakalení, hustotu a chuť.
Jak dlouho vám vydrží burčák
Chcete vědět, jak dlouho vám vydrží burčák poté, co si jej přinesete od prodejce domů? Burčák má nejlepší chuť právě v tu dobu, kdy si jej kupujete. Proto na nic nečekejte a vypijte jej hned, nebo následující den.
V případě, že jste si u prodejce koupili mladý burčák, což je nejsladší fáze burčáku s nízkým obsahem alkoholu (zhruba 2 procenta), vydrží vám při pokojové teplotě zhruba jeden až dva dny. Jestliže mladý burčák dáte do ledničky, skladujte jej maximálně dva až tři dny.
Jak správně skladovat burčák
Abyste si mohli burčákem zpříjemnit večer, měli byste vědět, jak tento oblíbený nápoj správně skladovat, aby vám případně nevybouchl. Jelikož kvasinky v burčáku stále pracují a přeměňují cukry na alkohol, skladujte burčák v nádobě, která je odolná vůči tlaku. Burčák tedy v prvé řadě patří do plastové lahve, nikoliv do skla.
Další tipy, jak předejít výbuchu burčáku
- Do plastového víčka PET lahve udělejte dírku. Právě tudy bude moci oxid uhličitý spolehlivě unikat.
- Burčák plňte do plastové lahve pouze ze tří čtvrtin a stále mějte povolené víčko lahve.
- Burčák uchovávejte ideálně v lednici. Právě chlad jeho kvašení zpomalí - sníží se tedy nejen produkce oxidu uhličitého, ale také podpoří čerstvost burčáku.
Zdroj: Nejlepsidrinky.cz, Tn.cz