Jak správně zalévat orchidej? Zálivka této oblíbené pokojovky má svá pravidla

Jak správně zalévat orchidej? Zálivka této oblíbené pokojovky má svá pravidla Zdroj: Shutterstock

Jakým způsobem, jak často a v kterou denní dobu zalévat orchidej, abyste se mohli stále těšit z její krásy? Pokud doma pěstujete orchideje, vyplatí se na tuto otázku znát přesnou odpověď. Špatně provedenou zálivkou totiž můžete své orchideji naopak velmi ublížit.

Nesprávná zálivka patří k hlavní příčině úhynu orchidejí. Pokud je substrát orchidejí přelitý, kořeny této pokojové rostliny hnijí a orchidej chřadne. Zalévání orchidejí není přitom vůbec složité, zkuste se ale držet několika základních pravidel.

Orchidej zalévejte nejlépe ponořením do vody

Jakým způsobem zalévat orchidej? Pokojovou rostlinu vložte spolu s jejím průhledným obalem do větší nádoby nebo do dřezu s vodou. Květináč s orchidejí by měl být ponořený nanejvýše ze dvou třetin. Po deseti minutách orchidej z vody vyndejte a nechte na talířku několik desítek minut okapat. 

Zdroj: Shutterstock Vyhněte se raději zalévání orchideje přímo svrchu na substrát. Voda by neměla přijít do kontaktu ani s listy a tzv. srdíčkem, odkud orchideji raší listy. Zajímá vás, jaká voda je pro orchidej vhodná? Nejlépe dešťová nebo odstátá kohoutková voda pokojové teploty. Velkou chybou by bylo, kdybyste orchidej zalili opravdu studenou vodou.

Jak často zalévat orchidej? Řiďte se ročním obdobím

Při zalévání orchideje dbejte nejen na způsob zálivky, ale také na její frekvenci, která by se měla odvíjet zvláště od ročního období. Obecně platí, že v teplých a suchých měsících byste měli orchidej zalévat nejlépe dvakrát týdně. A jak zalévat orchidej v zimě? Této pokojové rostlině dostačuje zálivka jednou za týden.

Zdroj: Shutterstock Vyhněte se příliš častému zalévání orchideje. Její kořeny by nikdy neměly stát ve stojaté vodě. Není od věci, když substrát mezi dvěma zálivkami úplně vyschne. Přesvědčíte se o tom tak, že do něj strčíte například tužku, špejli nebo svůj prst. Pokud je substrát mokrý, se zálivkou ještě počkejte.

Při zalévání orchideje myslete i na správnou denní dobu

Své orchideje zalévejte nejlépe hned ráno, aby v průběhu dne vyschly. Zálivku jim nikdy nedopřávejte večer nebo v noci. Z jakého důvodu? Noční zavlažování podporuje stagnaci vody v kořenech, což u orchidejí podporuje vznik bakteriálních a plísňových onemocnění. Myslete na to, že orchideje by měly být přes noc v sušším substrátu.

Zdroj: Beutifulorchids.com, Thespruce.com, iReceptar.cz

Autor:
Publikováno: 8. 2. 2022 11:29 Nahlásit obsah