Jak vybrat sladký a chutný vodní meloun? Řiďte se osvědčenými triky farmářů

Jak vybrat sladký a chutný vodní meloun? Řiďte se osvědčenými triky farmářů Zdroj: Shutterstock

Meloun je snad tím nejlepším letním osvěžením, které známe. Pokud si z obchodu chcete odnést celý vodní meloun, který je sladký a zralý tak akorát, mnohdy je to velký risk. Určitě se vám mnohokrát stalo, že koupený meloun byl nezralý, vodnatý či nahnilý. Řiďte se proto následujícími triky, díky kterým si vyberete ten nejlepší meloun ze všech.

Na trzích i v obchodech jen výjimečně seženete krájené vodní melouny. Vybrat si můžete zpravidla celé melouny, jejichž obsah vám bývá často jednou velkou neznámou. Abyste příště k výběru celého melounu nepřistupovala jako k sázení sportky, přinášíme vám triky zkušených farmářů, díky kterým se vám podaří vybrat pouze ten nejchutnější kousek.

Najděte na melounu místo, kde se tento plod dotýkal země

Vezměte si meloun do rukou a hledejte na něm větší skvrnu. Právě na tomto místě se totiž meloun dotýkal země. Pokud je zde jeho slupka bílá, meloun je nezralý. Jestli má ale slupka na tomto místě krémově žlutou nebo oranžově žlutou barvu, držíte v rukou zralý meloun.

Zdroj: Shutterstock

Všímejte si hnědých čárek a flíčků na slupce melounu

Při výběru toho správného vodního melounu vás často odradí hnědé flíčky a čárky připomínající pavučinky. Věděla jste ale, že právě po melounu s touto kresbou na slupce byste měla sáhnout především? Hnědé pavučinky jsou totiž známkou toho, že včely sedly na květ melounu hned na několikrát. A čím více rostlinku melounu opylovaly, tím bude samotný plod sladší.

Je to holka nebo kluk? Každý z melounů má jiné vlastnosti i chuť

Málokdo ví, že farmáři mezi sebou rozlišují vodní melouny také podle pohlaví. Melouny mužského pohlaví jsou větší, protáhlejší a vodnatější. Naopak „holčičí“ melouny jsou menší, kulatější a jsou velmi sladké.

Zdroj: Shutterstock

I na velikosti záleží: Jděte zlatou střední cestou

Nevybírejte si největší ani nejmenší meloun. Volte raději střední velikost. Navíc, když meloun potěžkáte, měl by vás vzhledem ke své velikosti překvapit svou váhou.

Zaměřte se na stopku melounu

Při výběru melounu není od věci, kdy se zaměříte také na jeho stopku. Jestli je jeho stopka zelená, znamená to, že byl sklizen příliš brzy a že bude nezralý. Sáhněte raději po melounu se suchou stopkou. Právě tato skutečnost poukazuje na to, že meloun bude dostatečně zralý.

Autor:
Publikováno: 27. 6. 2022 13:16 Nahlásit obsah