Jak vyprat utěrky, aby byly čisté a beze skvrn. Zkuste trik se solí, pracím práškem a sodou

Jak vyprat utěrky, aby byly čisté a beze skvrn. Zkuste trik se solí, pracím práškem a sodou Zdroj: Shutterstock

Kuchyňské utěrky patří k nejpotřebnějším pomůckám v domácnosti. Utíráme s nimi nejen umyté nádobí. Jsou nám po ruce i tehdy, když něco pokapeme či rozlijeme a chceme to utřít. A podle toho kuchyňské utěrky i vypadají. Chcete je zbavit zašlých skvrn, aby byly opět jako nové? Máme pro vás tip, jak vyprat utěrky s pomocí soli, pracího prášku a sody.

Skvrn na utěrkách se zbavíte i bez drahých čisticích přípravků

K základnímu vybavení každé kuchyňské linky patří utěrky různých velikostí, barev, vzorů i materiálů. Kuchyňské utěrky používáme k utírání nádobí či různých povrchů každý den. Velkou nevýhodou však je, že se tento šikovný textilní pomocník velmi rychle zašpiní.

Také míváte problém své kuchyňské utěrky vyprat či vyčistit tak, aby vypadaly stejně, jako když jste je dříve koupila? Jestli vám vadí zašlé skvrny na starých utěrkách, rozhodně se jich nezbavujte a nevyměňujte je za nové. 

Máme pro vás tip, jak je jednoduše vyčistit, aby byly beze skvrnky. Nepotřebujete k tomu žádné drahé čisticí přípravky. Na vyčištění zašlých kuchyňských utěrek vám zcela dostačují ingredience, které najdete doma.

Zdroj: Shutterstock Trik, jak dokonale vyprat špinavé utěrky

Vyzkoušejte osvědčený trik, díky kterému budou zašlé skvrny na kuchyňských utěrkách minulostí. V hrnci smíchejte 100 gramů prášku na praní, 2 lžíce kuchyňské soli a 1 lžíce sody na praní. To vše zalijte 3 litry vroucí vody a dokonale promíchejte. Do roztoku ponořte všechny špinavé utěrky, které máte doma.

Hrnec s utěrkami položte na sporák a vše vařte na mírném plamenu po dobu pěti minut. Utěrky v roztoku nechejte vychladnout. Následně kuchyňské utěrky vložte do pračky, kde je nechte (za použití prášku na praní) prát na běžný prací program. A výsledek? Ten vás příjemně překvapí. Vaše utěrky budou opět jako nové.

Zdroj: Shutterstock Kuchyňské utěrky vyžadují pravidelnou péči

Aby byly vaše kuchyňské utěrky stále pěkné a měly co nejdelší životnost, snažte se o ně co nejlépe starat. Vyplatí se vám, když budete dodržovat tato pravidla:

Kuchyňské utěrky používejte pouze na utírání nádobí. Na utření skvrn od jídla a pití raději používejte papírové kuchyňské utěrky.

✓ Pokud skvrnu od jídla a pití náhodou utřete látkovou kuchyňskou utěrkou, namočte ji posléze do teplé vody a pak dejte do pračky. Tímto způsobem předejdete vzniku trvalých skvrn.

✓ Bílé utěrky perte v pračce až na 95 stupňů Celsia, barevné pak maximálně na 60 stupňů Celsia. Vždy se však řiďte informacemi na štítku, který má utěrka na sobě.

✓ Po vyprání a usušení kuchyňskou utěrku přežehlete na co nejvyšší teplotu. Přežehlením v ní zničíte všechny nežádoucí mikroorganismy. 

Autor:
Publikováno: 26. 2. 2021 12:08 Nahlásit obsah