Jak zasadit zeleninu, aby vám vyrostla co nejkvalitnější? Dodržujte tyto zásady

Jak zasadit zeleninu, aby vám vyrostla co nejkvalitnější? Dodržujte tyto zásady Zdroj: Shutterstock

S příchodem jara začnou jásat všichni domácí kutilové a zahrádkáři. Je to období výsadby zeleniny, kterou následně konzumujeme celé léto. A právě každý, kdo touží po své vlastní vypěstované zelenině, by měl vědět, jak určité druhy zeleniny pěstovat.

K tomu, aby naše úroda byla co nejbohatší, je zapotřebí se o zahrádku dostatečně starat, avšak i nasazení ve správný čas k tomu výrazně pomáhá. Jak tedy jednotlivé druhy zeleniny zasadit?

Rajčata

Správně bychom semena rajčat měli nejprve vysít do krabic na okenních parapetech. Následně, jakmile vykouknou první lístky, překryjeme je sklenicí či pohárem anebo je přesadíme do skleníku.

Papriky

U výsadby paprik je nejdůležitější připravit jim vhodnou půdu. K tomu, aby vám papriky dostatečně vyrostly, musíme zkombinovat tři druhy půdy v poměru 4:2:1. Budete tedy potřebovat čtyři dílky rašeliny, dva dílky obyčejné hlíny a jeden dílek humusu. Pokud máte možnost, do předem připravené půdy můžete přidat ještě lžíci písku a lžíci dřevěného popela.

Zdroj: Shutterstock

Okurky

Podle zkušených zahrádkářů jsou nejlepší plody z okurkových semen, které necháte alespoň jeden nebo dva roky stát. Dalším faktorem, který úrodu okurků ovlivní je půda, proto je zapotřebí si ji nejprve připravit. Půdu bychom měli před výsadbou nejdříve prohrábnout hráběmi, tak do hloubky 4 – 8 cm.

Zelí

Zelí se mezi zahrádkáři pyšní velkou oblíbenou, zejména z důvodu, že existuje několik odrůd, takže si každý přijde na své. Půda pro výsev zelí by měla být kvalitní a výživná, proto bychom ji měli obohatit kompostem či zeleným hnojením. Sazeničky vysázejte na jaře, nejlépe do pařeniště.

Autor:
Publikováno: 18. 3. 2022 12:59 Nahlásit obsah