Kdy se konečně otevřou restaurace a podniky? Vláda na to půjde postupně

Kdy se konečně otevřou restaurace a podniky? Vláda na to půjde postupně Zdroj: Shutterstock.com

Nikdo z nás si nepamatuje situaci, která zde panuje již několik týdnů. Zavřené restaurace, obchody, kadeřnictví i firmy. V České republice doslova utichla celá ekonomika a nejenom majitelé firem čekají na to, až budou moci opět otevřít.

Situace v Česku je kvůli koronaviru vzhůru nohama a téměř všechny zajímá, kdy jejich oblíbené restaurace a podniky konečně otevřou. Dle slov Aleny Schillerová to vypadá až na třetí čtvrtletí tohoto roku, avšak vše záleží na epidemiologické situaci.

Naštěstí se vláda snaží najít rozumná řešení a připravuje scénáře, kdy otevřít jednotlivé podniky. „Dáváme dohromady skupiny provozoven, kde lze dodržet vzdálenost dvou metrů mezi zákazníky, kde lze zajistit, že se lidé nebudou shlukovat, a tam to postupně budeme pouštět. Ale to nejsou restaurace, knihovny, ale bavíme se o průmyslu, o exportérech, o automobilkách, na které jsou navázány desítky tisíc zaměstnanců,“ řekl ministr průmyslu, obchodu a také dopravy Karel Havlíček pro Seznam Zprávy.

Zdroj: Shutterstock.com Lidé se však obávají, že pokud situace bude nadále takto pokračovat, nebudou schopni splácet své závazky – půjčky nebo hypotéky. I o tom by měla příští týden vláda jednat. Ministryně financí má v plánu navrhnout plošné půlroční moratorium na veškeré bankovní úvěry. A na pořadu dne je také jednání ohledně snížení úroků z půjček během moratoria. „Hypotéky, spotřebitelské úvěry, firemní úvěry se prostě zmrazí. Je to hrubé opatření, ale jsme pro, aby se udělalo,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok v České televizi.

Autor:
Publikováno: 29. 3. 2020 19:08 Nahlásit obsah