Máte rádi svíčky? Toxické výpary vám mohou uškodit podobně jako cigarety

Máte rádi svíčky? Toxické výpary vám mohou uškodit podobně jako cigarety Zdroj: Shutterstock

Není nic romantičtějšího, než si večer s partnerem dát dobré vínko a k tomu zapálit třeba vonnou svíčku. Jenže, věděli jste, že se při spalování mohou ze svíček uvolňovat toxické látky? Večer při svíčkách vám tak může uškodit podobně, jako byste cíleně vdechovali cigaretový kouř. A pokud si přesto chcete svíčku zapálit, hledejte raději alternativu.

Škodlivější než cigarety

Romantickým večerem při svíčkách si zpříjemňujeme běžnou každodenní rutinu. Svíčky zapalujeme proto, že se chceme po celém dnu uvolnit a užít si hezké chvíle - sami nebo třeba s partnerem. Jenže hořící svíčka v uzavřené místnosti dokáže s naším tělem udělat pořádnou paseku. Podle Dánského stavebního výzkumného institutu je zapálená svíčka v nevětraném prostoru mnohem škodlivější než cigarety. 

Zdroj: Shutterstock

Nebezpečné parafínové svíčky

Našemu tělu nejméně prospívají parafínové svíčky obsahující zbytky ropných produktů. Pokud si tedy večer parafínovou svíčku zapálíte, do místnosti se uvolní toxické látky jako toluen, formaldehyd a oxid uhličitý. A pozor, nejde pouze o složení vosku, vyhýbejte se rovněž svíčkám, jejichž knot obsahuje toxické olovo.

Čtěte informace uvedené na obalu

V případě vonných svíček je nebezpečí pro vaše tělo ještě mnohem vyšší. I když vonné svíčky milujete a je pro vás přijemné, když jejich aroma provoní celý pokoj, nevědomky sami sobě škodíte. Také tento typ svíček obsahuje mix chemikálií nebezpečný pro vaše tělo. Při nákupu vonných svíček si vždy pozorně přečtěte informace uvedené na obalu - pokud obsahují formaldehyd a látky CMR (tj. karcinogeny, mutageny aj.), dejte od nich ruce pryč.

Zdroj: Shutterstock

Zdravá alternativa

Pokud se nechcete zapálených svíček vzdát, kupujte si pouze zdravotně nezávadné produkty. Ideální jsou svíčky ze včelího vosku, sójového vosku nebo palmového vosku. Vždy se ale na etiketě přesvědčte, že tyto svíčky jsou z daného vosku vyrobeny ze 100 procent. Rovněž se zaměřte na to, aby byl knot svíček bavlněný a bez přídavku olova.

Jak si tedy večer při svíčkách užít a přitom minimalizovat zdravotní rizika?

  • Nikdy neumísťujte zapálenou svíčku do průvanu.
  • Pokud je knot svíčky delší než 15 milimetrů, zkraťte ho na 10 milimetrů.
  • Při zapálené svíčce mějte otevřené okno, nebo pravidelně větrejte.
  • Svíčka by v místnosti neměla hořet déle než čtyři hodiny.
  • Abyste svíčku uhasili, nikdy ji nesfoukávejte, ale uhaste zhášedlem.
  • Nakonec místnost pořádně vyvětrejte.
Autor:
Publikováno: 22. 4. 2021 17:29 Nahlásit obsah