Nakupujete zásoby na přípravu vánočního cukroví? Dejte si pozor na druh skořice, který použijete

Nakupujete zásoby na přípravu vánočního cukroví? Dejte si pozor na druh skořice, který použijete Zdroj: freepik

Není skořice jako skořice. Myslete na to, až budete nakupovat ingredience na přípravu vánočního cukroví. Ve většině případů si totiž z obchodu namísto pravé skořice z Cejlonu přinesete čínskou kassiu, která má odlišnou chuť a navíc může uškodit vašemu tělu. Na obalu těchto koření se bohužel země původu neuvádí. Víme ale, jak je od sebe rozeznat.

Šrí lanka vs. Čína

Skořice patří k nejoblíbenějšímu vánočnímu koření. Bez její charakteristické vůně, která se line z drobného cukroví, by to na Vánoce nebylo zkrátka ono. Když se vás ale někdo zeptá, zda jste do cukroví přidali pravou skořici cejlonskou, nebo skořici čínskou zvanou kassia, asi nebudete znát odpověď. I když tyto dva druhy skořice chutnají podobně a na první pohled vypadají stejně, rozdíl je markantní: A to nejen v ceně, ale zvlášť v dopadu na lidské zdraví.

V českých obchodech častěji narazíte na skořici z Číny

Domovinou cejlonské skořice je Šrí lanka. Kassia neboli skořice čínská roste v Číně a v Indonésii, je o dost levnější než cejlonská skořice a má silnější vůni. Naopak pravá skořice je dražší a má jemnější a sladší aroma. Z toho vyplývá, že právě na kassiu v českých obchodech narazíte častěji, než na skořici ze Šrí lanky. Bohužel zemi původu se z obalu tohoto koření nedozvíte, neboť výrobci nemají povinnost tuto informaci uvádět.

Zdroj: freepik

Jak tedy poznat skořici ze Šrí lanky a skořici z Číny?

  • Tyčinky čínské skořice jsou hrubší, tvrdší a zatočené do jedné strany nebo do středu.
  • Tyčinky pravé cejlonské skořice jsou tenké, křehké a snadno se zlomí. Tyčinky vypadají tak, že kůra při navinutí vytvořila víc vrstev.
  • Cejlonská skořice má tmavě hnědou barvu, zatímco čínská skořice je zbarvena do tmavo-červeno-hněda.
  • Pokud je skořice namletá, jednotlivé druhy od sebe rozeznáte následovně: Do mleté skořice přidejte jednu kapku jódového roztoku. Když pomleté koření zmodrá, jde o skořici čínskou.

Zdroj: Shutterstock.com

Obsah přírodního toxinu kumarinu

Skořice je již od Starověku známá svými léčebnými účinky, tisíce let se používá jako lék na dýchací a zažívací potíže, dokáže také mírnit demenci a léčit cukrovku. V čem je ale po zdravotní stránce mezi cejlonskou a čínskou skořicí rozdíl, je obsah přírodního toxinu kumarinu.

Zatímco pravá skořice ze Šrí lanky obsahuje 0,004 procenta a méně kumarinu, podíl tohoto přírodního toxinu je v čínské skořici až 5 procent. Co to znamená? Kumarin je přírodní toxin, který rostliny používají proti svým škůdcům, a to hlavně hmyzu. Pokud tuto látku ve větším množství zkonzumuje člověk, může u něj vyvolat bolesti hlavy, závratě, spavost nebo krvácení. Mnohé vědecké studie mluví o tom, že tato látka má i karcinogenní a halucinační účinky a poškozuje játra.

Autor:
Publikováno: 5. 11. 2021 10:46 Nahlásit obsah