Jak v dřívějších letech ženy zjišťovaly, že jsou v jiném stavu?

Jak v dřívějších letech ženy zjišťovaly, že jsou v jiném stavu? Zdroj: Shutterstock.com

Sdílet radostnou novinu o těhotenství s vašimi blízkými je opravdu snadné. Ovšem zjistit to, že jste skutečně těhotná, tak snadné vždy nebylo. V dnešním světě určit, zda je žena v očekávání, ji stojí akorát jeden výlet do lékárny a pár stovek, jenže jak tomu bylo dříve?

Dnešní těhotenské testy jsou poměrně moderní vynález, který těhotenství odhalí z moči. Tento článek však dnes o moderních těhotenských testech nebude, spíše se podíváme na to, jak se dříve zjišťovalo těhotenství, a zaručujeme vám, že z některých praktik budete stejně překvapení jako my!

Rok 1400 př. n. l.

Těhotenské testy se vymyslely už více než před 3 350 lety a staří Egypťané měli svou vlastní speciální techniku. Během panování faraona Achnatona, který byl ženatý se známou královnou Nefertiti, Egypťané pokropili ženskou močí pšenici a ječmen. Pokud zrno začalo klíčit, věřili, že je žena těhotná. Když vyrostl ječmen, znamenalo to chlapce, a když pšenice, měla by se narodit holčička.

Zdá se vám to absurdní? Historikové však říkají, že tato technika opravdu fungovala, alespoň tedy pokud jde o zjištění, zda je žena těhotná. Tajemství spočívá v tom, že hormony těhotné ženy v moči skutečně napomáhaly se sazenicím rozmnožit. Na 1400 př. n. l. to není vůbec zlé!

Rok 600 našeho letopočtu

Starověcí Řekové měli vlastní těhotenskou teorii, která se ukázala být ještě více podivná než ta Egyptská. Pokud by měla žena podezření, že je těhotná, lékař by do ní vložil cibuli nebo jinou silně čpící kořenovou zeleninu a nechal by ji v ženě přes noc.

Jakmile by měla ráno po probuzení cibulový dech, znamenalo by to, že je těhotná.

Zdroj: Shutterstock.com

Rok 1400 našeho letopočtu

Jak se přesouváme do roku 1400, víra se začíná odrážet téměř všude a lidé bývají mnohem více pověrčiví. V této době, pokud se žena domnívala, že je těhotná, byla poučena o tom, že má vzít kovovou západku nebo klíč a vložit ho do misky. Poté se do této misky měla vymočit a nechat obsah odpočívat. Pokud by poté byl v misce viditelný obrys západky nebo klíče, žena byla těhotná.

Ačkoliv to zjevně není úplně nejspolehlivější metoda, existuje určitá teorie o kyselosti v moči, která kovové věci může ovlivnit.

Rok 500 – 1500 našeho letopočtu

Evropské ženy, které měly podezření, že jsou těhotné, byly posílány k tzv. „odborníkům“, kteří zkoumali jejich moč. Barvu, vůni i její konzistenci a podle toho byli schopni určit, zda je opravdu dítě na cestě či nikoliv. Aby však dosáhli ještě přesnějšího určení, tito proroci smíchali moč s vínem.

Sice se to může zdát šílené, teoreticky to však možné je. Alkohol reaguje se specifickými bílkovinami, které jsou produkovány během těhotenství, takže tyto testy mají smysl, protože barva i konzistence vína se po smíchání s močí těhotné ženy může změnit.

Rok 1600 našeho letopočtu

Vzhledem k tomu, že věda v průběhu staletí zdárně pokročila, stále více lékařů se snažilo upevnit své teorie o tom, co se děje v těle ženy, když otěhotní.

Jeden z lékařů z 16. století, Jacques Guillemeau, tvrdil, že pouhým pohledem může říci ženě, zda je či není těhotná. Věřil totiž tomu, že již v druhém měsíci těhotenství se u ženy objeví hluboký pohled s malými žilkami v rohu oka. I přes jeho přesvědčení se tato teorie ukázalo jako mylná. Ovšem v jedné věci měl Jacques pravdu, zrak těhotné ženy se během těhotenství může opravdu změnit. Proto je také doporučováno, aby si během těhotenství žena nekupovala nové brýle ani kontaktní čočky a raději počkala až po porodu.

strana 1 / 2
Autor:
Publikováno: 8. 3. 2018 08:00 Nahlásit obsah