Pěstování petúnií: Jak se o ně starat, abyste na ně byla pyšná

Pěstování petúnií: Jak se o ně starat, abyste na ně byla pyšná Zdroj: Shutterstock.com

Okenní parapet nebo balkon vám nemusí zdobit pouze záplava muškátů. Vysaďte si v dubnu do venkovního truhlíku pestrobarevné petúnie, které vás budou těšit nádhernými květy po celé léto. Krok za krokem vám prozradíme, jak se o petúnie starat.

Nejdůležitější pravidla pěstování petúnií

Petúnie vám mohou dělat radost ve venkovních truhlících, které umístíte na okenní parapet nebo na balkon. Těmto okrasným rostlinám sluší také závěsné truhlíky. V nich můžete petúnie pověsit také pod pergolu či terasu. Aby vám petúnie dělaly radost svými pestrobarevnými trubicovými květy, měli byste znát pravidla jejich pěstování. Přinášíme vám ta nejdůležitější.

Nákup a přesazování petúnií

1. K nákupu sazeniček petúnií je ideálním měsícem duben. V zahradnictví či květinářství kupujte pouze sazenice petúnií, které jsou viditelně silné a zdravé.

2. Petúnie přesazujte do speciální zeminy, kterou jste pořídili v zahradnictví nebo hobbymarketu. Tento substrát by měl být neutrální nebo mírně kyselý. Důležité je, aby obsahoval také základní minerální látky, jako je železo, dusík, fosfor a draslík, které jsou důležité pro správný růst petúnií. Vyhněte se použití zeminy ze zahrádky, která by mohla obsahovat choroboplodné zárodky. Pamatujte rovněž na to, že petúniím neprospívá zásaditá půda, v níž špatně rostou.

Zdroj: Shutterstock.com

3. Sazeničky petúnií přesazujte do truhlíků či závěsných květináčů koncem dubna, nebo ještě lépe v polovině května. Měli byste vědět, že tato balkonovka je velmi citlivá na nízké teploty. V případě hrozících mrazíků ji proto přeneste do teplejších prostor, jako je garáž nebo dílna.

Výběr správného stanoviště

1. Základem správné péče o petúnie je už samotný výběr stanoviště. Kam tedy truhlíky či květináče s petúniemi umístit? Ideálně na jižní, jihovýchodní, popřípadě jihozápadní stranu, protože petúnie milují slunce a teplo. Dejte si ale pozor, aby na petúnie nedopadaly přímé sluneční paprsky, mohlo by jim to naopak uškodit.

2. Dbejte na to, aby byly truhlíky a květináče s petúniemi chráněné před deštěm. V opačném případě by došlo k poškození těchto ozdobných rostlin a případně by jim hrozila i hniloba kořenů.

Jak na zálivku a hnojení petúnií

1. Jestliže jste umístili petúnie na jižní straně, na tomto slunečním místě je zalévejte jednou denně. Máte-li petúnie ve stínu či polostínu, zálivka je dostačující jednou za dva dny. Zálivka petúnií však má být velmi mírná, této rostlině totiž v důsledku přelití hrozí hniloba kořenů.

Zdroj: Shutterstock.com

2. Petúnie jednou za týden hnojte vhodným průmyslovým hnojivem, které obsahuje více složek a má také vyšší obsah železa a vápníku. Toto hnojivo podpoří růst a samotné kvetení petúnií. Pro petúnie použijte například hnojivo Kristalon nebo bio hnojivo Muškát.

Jak se dále starat o petúnie

1. Pravidelně odstraňujte suché či povadlé květy a listy.

2. Petúnie si můžete rovněž snadno namnožit, a to řízkováním. Ze zdravé rostliny uřízněte zhruba 12 centimetrů dlouhý řízek, který namočte do stimulátoru a následně jej zapíchněte do nového truhlíku s čerstvým substrátem. Zhruba za 3 týdny můžete zakořeněné petúnie přesadit dle libosti.

Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi petúniemi a surfiniemi? Prakticky žádný. Surfinie jsou totiž jedním z druhů petúnií.

Autor:
Publikováno: 24. 4. 2020 11:19 Nahlásit obsah