Počasí o Vánocích 2021 bude na blátě, bílých Vánoc se nedočkáme

Počasí o Vánocích 2021 bude na blátě, bílých Vánoc se nedočkáme Zdroj: Shutterstock

Zajímá vás, jaké bude počasí o letošních Vánocích? Jestliže toužíte po bílých Vánocích jako z ladovských pohlednic, musíme vás bohužel zklamat. Štědrý den 2021 bude bez sněhu, naopak nás čeká obleva. Podle vyhlídek meteorologů bychom si měli na sníh počkat až do ledna, kdy by se mělo začít opět ochlazovat.

Jak bude v Česku na Štědrý den? Očekávejte zase Vánoce na blátě

Dočkáme se v pátek 24. prosince 2021 po 11 letech konečně bílých Vánoc i v nižších polohách? Odpověď zní bohužel zamítavě. “Ve vyšších polohách, kde sníh již leží, bude ležet i na Štědrý den. Modely ovšem hovoří o přílivu vyšších teplot a tím klesá i pravděpodobnost bílých Vánoc v nižších polohách,” uvedl na svém oficiálním twitterovém účtu Český hydrometeorologický ústav.

Zdroj: Shutterstock Jak napovídá předpověď počasí, Vánoce 2021 nebudou na sněhu, ale opět na blátě. Z čtvrtka 23. prosince na pátek 24. prosince očekávejte noční teploty od 1 do 4 stupňů Celsia, které budou doprovázeny oblačností a dešťovými přeháňkami. Na úplném východě Česka bude ještě chladněji, noční teploty zde klesnou na -3 až 1 stupeň Celsia a bude je provázet déšť se sněhem. Meteorologové rovněž varují před mrznoucí ledovkou, na severu republiky pak může pořádně foukat.

Na Štědrý den 2021 se výrazně oteplí. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu očekávejte přes den teploty od 4 do 10 stupňů Celsia. Na většině území počítejte s vyšší pravděpodobností srážek a oblačností, jen sem tam vykoukne sluníčko.

Kdy byly naposledy bílé Vánoce v Česku? Před 11 lety

Jak uvádí portál Tn.cz, za posledních dvacet let bylo na Štědrý den v Česku opravdu spoustu sněhu v roce 2001. V tuzemsku místy leželo 50 centimetrů sněhu, na horách dokonce 140 centimetrů sněhu. Poslední bílé Vánoce jsme si v Česku mohli nejen na horách užít v roce 2010, tedy před 11 lety, kdy třeba i v Praze-Ruzyni napadlo 15 centimetrů sněhu.

Zdroj: Shutterstock Lidové pranostiky o počasí na Štědrý den

  • Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva potom blátem oplývá.
  • Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.
  • Na Adama, Evu čekej oblevu.
  • Když na Štědrý den sněží, na pytle se chmel těží.
  • Je-li na Štědrý den východ slunce jasný, urodí se jarní obilí.

  • Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů, bývají o Velikonocích plny kočiček.
  • Je-li na Štědrý den vítr, bude úroda malá.
  • Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný.
  • Tvrdo a jasno na Štědrý den - úroda tvrdého zboží a hrachu.

Zdroj: Chmi.cz, Český hydrometeorologický ústav | Twitter.com, Ceskenoviny.cz, Tn.nova.cz

Autor:
Publikováno: 22. 12. 2021 13:17 Nahlásit obsah