Předpěstování rajčat: Držte se pravidel, která zajistí opravdu silné sazenice

Předpěstování rajčat: Držte se pravidel, která zajistí opravdu silné sazenice Zdroj: Shutterstock

Chtěli byste letos na zahrádce sklízet vlastní šťavnatá rajčata? Začátkem dubna nastal ideální čas, abyste si mladé sazeničky předpěstovali ze semen. Předpěstování rajčat má hned několik pravidel, kterých se vyplatí držet. Jedině tak si vypěstujete opravdu silné sazenice rajčat.

Kdy začít s předpěstováním rajčat? Ideálně 6 až 10 týdnů před zmrzlými

Do předpěstování rajčat se pusťte nejlépe 6 až 10 týdnů před datem, kdy budete mladé sazenice rajčat vysazovat do venkovního zeleninového záhonu. Sazenice rajčat doporučujeme ven vysazovat až po zmrzlých mužích, tedy zhruba v druhé polovině května. Právě proto je vhodné začít s předpěstováním rajčat koncem března nebo začátkem dubna.

První krok předpěstování rajčat: Vysejte semena do substrátu

K nejoblíbenějším odrůdám rajčat, jejichž sazenice si můžete doma předpěstovat, patří Tornádo, Balkan, Start, Datlo nebo Stupické polní rané. Přinesli jste si semena těchto odrůd ze specializovaného obchodu či zahradnictví? Dejte se nejprve do jejich výsevu.

Zdroj: Shutterstock Semena rajčat vysejte řídce do lehkého výsevního substrátu, zasypte je zhruba 0,5 centimetru silnou vrstvou a pravidelně je zalévejte. Substrát udržujte stále vlhký. 

Nádobu se semeny mějte položenou ideálně na východním okenním parapetu. Aby vám klíčila, vyžadují dostatek světla, ale také teplotu v rozmezí 20 až 24 stupňů Celsia. Jednou týdně k rostoucím sazeničkách přidejte zálivku obohacenou hnojivem pro nastartování růstu.

Druhý krok předpěstování rajčat: Dejte se do přepichování sazenic

V momentě, když ze semínek vyrostou drobné rostlinky s prvními pravými lístky (zhruba třetí týden po vysetí), proveďte jejich přepichování neboli pikýrování. A jak na přepichování rajčat? Malé rostlinky rajčat opatrně vyndejte z výsevního substrátu a po jednom je přesaďte do samostatných kelímků nebo do tzv. sadbovačů.

Samostatné sazenice rajčat mějte stále na okenním parapetu, kde budou mít dostatek světla. Těmto rostlinkám již ale svědčí pokojová teplota 15 až 20 stupňů Celsia, díky které pomaleji rostou, ale budou naopak silné a košaté. Kromě pravidelné zálivky nezapomeňte tyto sazenice rajčat také jednou týdně přihnojit minerálním hnojivem nebo kopřivovým výluhem.

Zdroj: Shutterstock Kdy vysadit sazenice rajčat na venkovní záhon? Až v druhé polovině května

Sazenice rajčat, které jste si doma předpěstovali ze semen, vysaďte na venkovní záhon nejlépe v druhé polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Opravdu silné sazenice tyčkových rajčat by měly mít na výšku zhruba 25 centimetrů. Je rovněž podstatné, aby měly alespoň osm pravých listů s dobře vyvinutým prvním květenstvím.

Zdroj: Osiva-semena.cz, iReceptar.cz, Zahrada-centrum.cz
Autor:
Publikováno: 6. 4. 2022 09:47 Nahlásit obsah