Přesazování jahod na jaře: Kdy nastává ideální čas a jak na něj?

Přesazování jahod na jaře: Kdy nastává ideální čas a jak na něj? Zdroj: Shutterstock

Je tu jaro a s ním nastal ideální čas na přesazování jahod. Řekneme vám proto, jak připravit záhon pro nové sazenice jahodníků, kde je kupovat a kdy přesně je na záhon sázet. Prozradíme vám také, jak se o jahody starat po jejich jarní výsadbě.

Tipy, jak připravit záhon na jahody

Chystáte se na jaře vysazovat nové jahody? Nejprve jim připravte vhodné stanoviště, které před plánovanou výsadbou vyplejte a zryjte. Pamatujte, že pro jahody je ideální půda s dobrou propustností vzduchu a vody (nejlépe hlinitopísčitá), která je bohatá na organickou hmotu. Jahody rostou nejlépe v půdě s mírně kyselým až neutrálním pH, ideálně kolem 5,5 až 6,5. 

Dále se ujistěte, aby byl záhon na jahody dobře zásobený živinami, zejména dusíkem, fosforem a draslíkem. Při přípravě záhonu proto půdu obohaťte vyzrálým kompostem nebo speciálním hnojivem pro jahody (typu Cererit a NPK), abyste jahodníkům zajistili všechny potřebné živiny a podpořili tím tak jejich další růst.

Na stanovišti jahod záleží

Jahody jsou velkými milovníky slunce. Jestli tedy chcete sklízet sladké a šťavnaté plody, ujistěte se, že jahody na jaře vysazujete na slunné stanoviště. Jahodníky vyžadují dostatek slunečního světla pro fotosyntézu, proces, který jim umožňuje vyprodukovat slaďoučké plody plné vitamínů a minerálů. Dostatek slunečního svitu rovněž přispívá k tvorbě cukrů a aromatických látek v plodech, což v konečném důsledku ovlivňuje jejich chuť a aroma.

Zdroj: Shutterstock Kupte skutečně kvalitní sazenice jahodníku

Chcete se v létě těšit z úrody červených šťavnatých plodů? V tom případě hledejte kvalitní sazenice jahodníku skutečně pečlivě. Doporučujeme zavítat do osvědčeného zahradnictví nebo na farmu, která má dobrou pověst a nabízí zdravé a robustní sazenice. 

Měli byste preferovat odrůdy jahod, které jsou známé svou odolností vůči místním podmínkám a chorobám. I na samotném místě nákupu nezapomeňte ověřit, že jsou sazenice zdravé a bez známek nemocí či škůdců. 

Kdy sázet jahody na jaře

Jakmile venkovní teploty začnou stoupat a půda se zahřeje na přijatelnou úroveň, je nejvyšší čas, abyste se začali připravovat na sázení jahod. Kdy přesně nastává ideální čas sázet jahody na jaře? V zeměpisných šířkách Česka to je koncem měsíce března a v průběhu měsíce dubna. 

Jak daleko od sebe sázet jahody?

Při sázení jahod dbejte na dostatečný prostor mezi rostlinami. Ponechejte mezi nimi ideálně asi 30 až 40 centimetrů, aby měly dostatek prostoru na svůj růst a vývoj.

Zdroj: Shutterstock Tipy, co dát pod jahody

Při vysazování jahod na jaře nezapomeňte na správný podklad. Co vše můžete dát pod jahodníky? Velmi si budete pochvalovat mulčovací netkanou fólii, která umožní jahodám růst a dostatečný přístup k vzduchu a vodě. Mulčovací fólie udržuje půdu vlhkou, chrání plody před kontaktem s půdou a potlačuje růst plevele. Položte ji na záhon ještě před vysazováním jahodníků.

Jaké máte další možnosti? Pod jahody můžete dá rovněž slámu nebo seno, což jsou tradiční materiály používané k mulčování jahod. Stačí je rovnoměrně rozmístit kolem rostlin až do tloušťky asi 5 až 10 centimetrů. Sláma nebo seno pomáhají udržovat vlhkost půdy, zabraňují růstu plevele a chrání dozrávající jahody před kontaktem s půdou.

I po výsadbě věnujte jahodníkům náležitou péči. Pravidelně je zalévejte, hnojte a plejte. Odmění se vám bohatou úrodou červených sladkých plodů.

Zdroj: Jahodarnabrozany.cz, Zcjh.cz
Autor:
Publikováno: 8. 4. 2024 14:22 Nahlásit obsah