Smrž obecný je velmi chutnou jarní houbou. Pozor na jeho záměnu s jedovatým ucháčem

Smrž obecný je velmi chutnou jarní houbou. Pozor na jeho záměnu s jedovatým ucháčem Zdroj: Shutterstock

Že sbíráte výhradně hřiby, suchohřiby nebo bedly? Zkuste si pochutnat také na smržích, které patří ke skutečným gastronomickým delikatesám. Na smrže obecné, smrže polovolné nebo smrže špičaté vyrazte do lesa již na jaře. Dejte si ovšem pozor na jejich možnou záměnu s jedovatým ucháčem obecným.

Kdy rostou smrži a kde je hledat

V českých lesích nejčastěji narazíte nejen na smrže obecného, ale také na smrže polovolného či smrže špičatého. Tyto chutné jarní houby rostou od dubna do května. V případě teplejšího počasí je objevíte již v březnu.

Kde smrže nejčastěji najdete? V listnatých lesích a ve světlých hájích. Často také podél lesů u cest nebo podél lesních potůčků. V posledních letech hlásí lidé velmi častý výskyt smržů také u sebe na zahradě. Smrži zde rostou na čerstvé mulčovací kůře nebo štěpce.

Zdroj: Shutterstock Smrž obecný: Jak jej spolehlivě poznáte

Plodnice smrže obecného dosahuje výšky až 20 centimetrů a má kulovitý až mírně protáhlý tvar. Klobouk smrže obecného má až 10 centimetrů, je vejčitého tvaru a svou strukturou vám může připomínat včelí plást. Povrch klobouku obsahuje hluboké jamky, které jsou od sebe oddělené příčnými a podélnými lištami. 

Klobouk smrže obecného, který je dutý a který je přirostlý k bílé až světle hnědé duté nožce (třeni), může mít celé spektrum barev. Od okrové a hnědavé přes šedivou nebo červený nádech.

Využití smrže v kuchyni: Je libo polévka, omáčka nebo nadívaný smrž?

Smrž obecný má výraznou chuť, která potěší vaše chuťové pohárky. Zkuste jej proto při vaření kombinovat s méně výraznými potravinami. Jedině tak jeho chuť skvěle vynikne. Smrže můžete využít v kuchyni na desítky způsobů. Které z nich si určitě zamilujete?

Velmi oblíbené jsou například smrže připravované na másle nebo nadívané smrže, které se zapékají s masovou směsí. Ze smržů si rovněž můžete připravit vynikající polévku na způsob dršťkové nebo je dát péct pod maso. Někdo také přidává smrže do číny, v níž tato česká houba s přehledem nahradí houbu shiitake. Chutnat vám bude rovněž jemná omáčka ze smržů, která je ideální k masu a těstovinám.

Zdroj: Shutterstock Jak rozeznáte smrže od jedovatého ucháče obecného

Při jarním houbaření si dejte extra pozor na to, abyste jedlého smrže obecného nezaměnili za ucháče obecného. Druhá jmenovaná houba je prudce jedovatá. Její konzumace může kromě závažnějších zdravotních problémů způsobit dokonce až smrt.

Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi smržem, který je gastronomickou pochoutkou, a toxickým ucháčem? Houbařské příručky uvádějí, že smrž má na rozdíl od ucháče v prvé řadě pravidelný tvar. Plodnice ucháče obecného, a zvláště její klobouk, tedy připomíná mozek nepravidelného tvaru, který má červenohnědou až kaštanovou barvu. Plodnice ucháče obecného narozdíl od plodnice smrže obecného není rovněž úplně dutá.

Zdroj. Nahoubach.cz, Houbareni.cz

Autor:
Publikováno: 26. 4. 2021 14:00 Nahlásit obsah