Stříhání levandule na jaře má několik pravidel. Dodržte je a můžete se těšit na záplavu fialových květů

Stříhání levandule na jaře má několik pravidel. Dodržte je a můžete se těšit na záplavu fialových květů Zdroj: Shutterstock

Pěstujete na zahradě nebo v květináčích levanduli? V tom případě vás na jaře čeká zásadní úkol. Ostříhejte během jarních měsíců správně levanduli, aby vám v průběhu roku krásně kvetla. Stříhání levandule na jaře má několik pravidel, která se vyplatí dodržet. Levandule vás díky tomu potěší dechberoucí záplavou fialových květů.

Kdy stříhat levanduli na jaře? Na konkrétním měsíci záleží

Pokud se chystáte na stříhání levandule na jaře, je velmi podstatná doba, kterou si pro tento úkon vyberete. Levanduli stříhejte nejlépe v období od března do dubna. Z jakého důvodu? Do stříhání byste se měli pustit ještě tehdy, než začnou levanduli růst nové výhonky.

Levanduli stříhejte dokulata

Jak postupovat při jarním stříhání levandulí? Vezměte si ostré nůžky nebo ještě lépe nůž a levanduli stříhejte (seřezávejte) do kulatého tvaru. Větvičky starších rostlin můžete zkrátit až o jednu třetinu jejich délky. Levandule ostříhaná na jaře by měla mít tvar rovnoměrného bochánku.

Zdroj: Shutterstock Odstraňte suché větvičky a zdřevnatělé části

Při jarním řezu levandule je rovněž důležité, abyste z rostliny odstranili všechny uschlé výhonky a větvičky. Zbavte se také větších zdřevnatělých částí, které jsou suché a na první pohled odumřelé. Tímto způsobem u levandule podpoříte růst nových výhonků.

Nestříhejte příliš hluboko do dřeva

Na co dále myslet při jarním stříhání levandule? Neprovádějte příliš hluboký řez a nestříhejte tedy hluboko do dřeva, kde nevidíte nové lístky. Zásadní tedy je, abyste stříhali rostlinu na větvičkách, kde ještě vidíte nové lístky. Z těchto lístků zase levandule obrazí do pěkného tvaru a díky jarnímu řezu se zahustí i ve spodních partiích. 

Zdroj: Shutterstock Proč je jarní řez levandulí důležitý

Stříhání levandule na jaře provádějte každým rokem. Dosáhnete toho, že levandule bude nádherně kvést i několik let po sobě. Díky vaší správné péči se přitom může jedna rostlina levandule kvést až deset let. Stříhání levandulí na jaře je důležité i proto, že oddálíte dřevnatění této rostliny a udržíte ji v dobré formě po spoustu let za sebou.

Zdroj: Ceskestavby.cz, Levandulepetrzilka.cz
Autor:
Publikováno: 27. 3. 2023 09:29 Nahlásit obsah