Koronavirus v Česku: Celostátní karanténa bude platit až do 1. dubna, rozhodla vláda

Koronavirus v Česku: Celostátní karanténa bude platit až do 1. dubna, rozhodla vláda Zdroj: Shutterstock.com

Mimořádná opatření platící po vyhlášení stavu nouze, která omezují volný pohyb a pobyt osob, měla původně trvat do úterý 24. března 2020. Česká vláda ovšem rozhodla, že tato omezení potrvají nejméně do 1. dubna 2020 do 6 hodin ráno.

Až do 1. dubna vláda neprodloužila pouze omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti. Do stejného data budou platit i všechna další dosud vydaná mimořádná opatření. Jde například o omezení (až na výjimky) maloobchodního prodeje a prodeje služeb, omezení provozu úřadů nebo zákaz návštěvy restaurací.

Pendleři po návratu do Česku musí do 14denní karantény

Vláda se zaměřila také na přeshraniční pracovníky neboli pendlery. Tito lidé, kteří momentálně pracují ve velmi rizikových zahraničních oblastech, se při návratu do Česka často neřídili nařízením, které spočívalo v přísném omezení pohybu. Ministři proto schválili změnu jejich režimu.

Pendleři se tak nově po návratu do Česka budou muset automaticky podrobit čtrnáctidenní karanténě. Toto nařízení se však netýká lidí, kteří pracují v Polsku nebo na Slovensku, kde epidemiologická situace není tak kritická jako v Rakousku či Německu.

Zdroj: Shutterstock.com Změna nákupní doby pro seniory: Nově od 8:00 do 10:00

Česká vláda rovněž rozhodla, že od 25. března 2020 začne platit opět nová nákupní doba pro seniory. Pro lidi starší 65 let je vyčleněna doba od 8:00 do 10:00. Toto nařízení však bude nově platit pouze pro maloobchodní prodejny potravin, hygienického zboží, kosmetiky a dalšího drogistického zboží, které mají větší prodejní plochu nežli 500 metrů čtverečních.

Menším prodejnám, které nabízejí stejný sortiment, vláda doporučuje, aby seniory a hendikepované osoby při prodeji vždy upřednostnily.

Zdroj: Shutterstock.com OSVČ: Odpuštění důchodového a sociálního pojištění

Vláda rovněž plánuje Parlamentu předložit návrh zákona, kterým živnostníkům odpustí po dobu šesti měsíců platbu minimální záloh na důchodové pojištění. Jde konkrétně o dobu od března do srpna 2020, která však bude živnostníkům běžně započtena do důchodového pojištění. Podobným způsobem chce vláda živnostníkům odpustit i minimální povinné platby na zdravotní pojištění.

Pozastavení EET

Vláda bude rovněž projednávat návrh zákona o některých úpravách v oblasti elektronické evidence tržeb (EET) v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. V tomto návrhu se mluví například o pozastavení EET po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Odloženo má být také spuštění závěrečné fáze EET.

Autor:
Publikováno: 24. 3. 2020 12:52 Nahlásit obsah