Zavíječ zimostrázový je pohromou pro buxusy. Zbavte se tohoto škůdce jednou pro vždy

Zavíječ zimostrázový je pohromou pro buxusy. Zbavte se tohoto škůdce jednou pro vždy Zdroj: Shutterstock.com

Samostatné keříky nebo živé ploty z buxusu jsou oblíbenou součástí mnoha českých zahrádek. Buxus neboli zimostráz však v tuzemsku nemá v posledních letech na růžích ustláno. Na tyto zahradní keře totiž pořádají nájezdy housenky zavíječe zimostrázového. Jsou vaše buxusy také napadené? Poradíme vám, jak se zavíječe zbavit.

Zimostráz stálezelený neboli buxus je oblíbenou zahradní dřevinou, pro kterou jsou typické malé zelené lístky vejčitého tvaru. Jak už jeho název vypovídá, zimostráz dokáže přečkat mrazy i nevlídné klima. Jeho pěstování bylo na českých zahradách poměrně nenáročné do té doby, než se objevil zavíječ zimostrázový. Tento drobný motýlek, respektive jeho housenky, jsou v současnosti velkým postrachem českých buxusů.

Zavíječ zimostrázový se do Evropy dostal až kolem roku 2007

Zavíječ zimostrázový, jehož housenky si s oblibou smlsávají na keřících buxusu, se do Evropy dostal z jihovýchodní Asie teprve nedávno. A to zhruba kolem roku 2007. Jeho první výskyt v Česku byl zjištěn až v roce 2011. Jde o malého drobného motýlka latinského jména Cydalima Perspectalis, kterého poznáte podle bílých křídel s hnědým lemem. Někteří motýlci zavíječe však mohou být také kompletně hnědí.

Zdroj: Shutterstock.com Pro buxus jsou nebezpečné především žravé zeleno-hnědo-černé housenky zavíječe zimostrázového dorůstající do délky pěti centimetrů, které dokážou během několika týdnů buxus zcela zničit. Napadené rostliny velmi rychle žloutnou, osychají a následně hynou.

Jak poznáte napadený buxus

Housenky zavíječe zimostrázového dokážou keříky buxusu doslova zdecimovat. Přítomnost tohoto škůdce poznáte nejen podle okousaných listů, ale také podle nepravidelných pavučinek a trusu housenek, který vypadá jako malé zelené granulky.

Zdroj: Shutterstock.com Housenky přitom začínají zimostráz okusovat nejprve zevnitř. Proto pravidelně provádějte kontrolu svých buxusů. Pokud pravidelnou kontrolu podceníte a všimnete si až okousaných okrajových částí buxusu doplněných o pavučinky, bývá s rostlinou už konec. Právě včasným zásahem a odstraněním zavíječe zimostrázového můžete ještě napadený buxus zachránit.

Zbavte se zavíječe zimostrázového přírodní cestu i pomocí chemie

Je i váš buxus napadený zavíječem zimostrázovým? Pusťte se proti němu ihned do boje. Účinnou obranou je ruční odstraňování housenek zavíječe, a to každý druhý den. Tohoto škůdce se zbavíte i tak, když pod napadený buxus rozložíte igelit a následně jej budete rovnoměrně oplachovat tlakem vody. Housenky zavíječe popadají na igelit, následně je všechny posbírejte a zlikvidujte.

Zdroj: Shutterstock.com Zavíječe zimostrázového se v každém případě nejúčinněji zbavíte pomocí chemického postřiku. Osvědčil se zejména insekticidní přípravek Lepinox plus. Někteří zahrádkáři používají také Mospilan nebo Karate. Při použití těchto chemických postřiků se řiďte doporučeními výrobce.

Tip: Pokud vám v důsledku napadení zavíječem odejde rostlina buxusu, na stejné místo již buxus nevysazujte. Nahraďte jej jinými keři, které zavíječ zimostrázový nemá v oblibě. A to například dřišťálem, cesmínou nebo rozrazilcem.

Autor:
Publikováno: 24. 7. 2020 10:25 Nahlásit obsah